تعامل حداکثری وزارت دفاع و سایپا

سه شنبه - 8 شهریور 1401

جانشین وزیر دفاع در بازدید از نمایشگاه تحول صنعت خودرو در سالن گروه خودروسازی سایپا با اشاره به اینکه تعامل وزارت دفاع و سایپا تاکنون حداکثری بوده، گفت: بهترین همکاری در حوزه صنعت خودرو، بین شرکت های دانش بنیان صنایع دفاع با سایپا ایجاد شده که می تواند الگویی برای سایر شرکت ها باشد و در این همکاری، در حوزه قطعات الکترونیک مورد نیاز این گروه خودروساز، کارهای بسیار خوبی انجام شده است و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.

سردار سرتیپ پاسدار سید مهدی فرحی، در بازدید از نمایشگاه تحول صنعت خودرو گفت: در این نمایشگاه قابلیت های متعدد و متفاوتی در خودروسازی ها برای قطع وابستگی ارائه شده و عرضه مدل های متنوع و جدید و متناسب سازی محصولات با خودروسازی های پیشرفته دنیا در آن وجود دارد.

او افزود: اگر تجمیع قابلیت ها و نیازهای بازار در میان تمامی خودروسازان دولتی و خصوصی کشور انجام شود می توان هم افزایی بیشتری ایجاد کرد و توانمندی ها را به اشتراک گذاشت و عملا سرعت و جهش خودروسازی را با استفاده از توانمندی های یکدیگر ارتقا داد.

فرحی با اشاره به جوینت شدن شرکت های خودروساز مطرح دنیا با یکدیگر، خاطر نشان کرد: خودروسازان بزرگ و مطرح دنیا در راستای منافع خود با همدیگر جوینت شده اند و دو خودروساز بزرگ کشور هم باید با هم، کارهای مشترک انجام دهند چراکه منافع آنها در یکپارچه سازی است و این موضوع هم برای صنعت و هم مردم منافع دارد. البته در این نمایشگاه محصول مشترکی بین دو شرکت ارائه شده که نکته قابل توجه و خوبی است.

او در خصوص همکاری گروه خودروسازی سایپا با  شرکت های دانش بنیان ها وزارت دفاع در راستای خودکفایی و قطع وابستگی گفت: وزارت دفاع یکی از سرمایه های بزرگ صنعتی کشور است که توانمندی و قابلیت های خوبی در حوزه های سخت افزار، نرم افزار، مغز افزار و سازمان افزار دارد.

جانشین وزیر دفاع تاکید کرد: وزارت دفاع در چهار مولفه توسعه تکنولوژی پیشتاز است و اگر صنعت خودروسازی از این ظرفیت بتواند استفاده کند منفعت خوبی خواهد برد.

او با بیان اینکه این آمادگی وجود دارد که وزارت دفاع با صنعت خودرو تعامل بیشتری داشته باشد، افزود: زیر ساخت، نیروی انسانی و دانش ایجاد شده در وزارت دفاع، در اختیار خودروسازی قرار دارد و قطعا به کمک این صنعت خواهد آمد چرا که تا کنون در هر حوزه ای وزارت دفاع ورود داشته، توانسته کمک های بسیار خوبی انجام دهد. در حوزه قطعات های تک خودرو مثل ایربگ، ترمز  ABS  و …اقداماتی انجام شده که برای صنعت خودرو بسیار مناسب بوده است.

فرحی با اشاره با اینکه قرار شده تفاهم نامه ای بین وزارت صمت و وزارت دفاع در راستای قطع وابستگی منعقد شود، گفت: این تفاهم نامه به زودی بین وزارت دفاع و وزارت صمت در خصوص توسعه همکاری مشترک منعقد خواهد شد و در این تفاهم نامه یکی از موارد همکاری در صنعت خودروسازی است و وزارت دفاع در راستای قطع وابستگی و نیاز وزارت صمت ظرفیت های تولیدی را در آن راستا ایجاد خواهد کرد.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟