ضرورت سکانداری بخش خصوصی در صنعت خودرو

سه شنبه - 22 فروردین 1402

پیشرانه – مدت ها است که یک پای خودروسازی کشور می‌لنگد و مردم از فعالیت دو شرکت خودروساز راضی نیستند؛ سیاست‌های اشتباه در نحوه عرضه و فروش خودرو نیز سبب شده تا نارضایتی مردم دو چندان شود.

پیشرانه – مدت ها است که یک پای خودروسازی کشور می‌لنگد و مردم از فعالیت دو شرکت خودروساز راضی نیستند؛ سیاست‌های اشتباه در نحوه عرضه و فروش خودرو نیز سبب شده تا نارضایتی مردم دو چندان شود.
به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه» ، برای رفع این نارضایتی باید حصار انحصار دولتی که سال‌ها است همچون کلافی سردرگم به پای این دو خودروساز پیچیده شده است مرتفع شود. کارشناسان و نمایندگان ملت بر این باورند عقب نشینی دولت از این حوزه و حضور فعال تر و سکانداری بخش خصوصی در آن می‌تواند، به تعادل در بازار خودرو منجر شود.
از این رو با دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این رابطه به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌ایم.
فتح اله توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هیچ کس نمی‌تواند وضعیت فاجعه بار و نامطلوب تولید و توزیع خودرو در کشور را رد کند، گفت: مردم بیشترین خسارت را از وضعیت تولید و فروش خودرو دیده‌اند.
وی افزود: از آنجا که دو شرکت خودروساز دولتی به شکل انحصاری رفتار می‌کنند اگر این انحصار برداشته شود و سایر شرکت‌های خصوصی بتوانند در عرصه تولید و توزیع و تامین قطعات خودرو ورود جدی تری داشته باشند قطعاً این امر به کاهش قیمت خودرو کمک خواهد کرد و بازار را مدیریت می‌کند.
توسلی با بیان اینکه این اقدام ایجاد رقابت می‌کند، خاطر نشان کرد: در این صورت شرکت‌های خصوصی برای اینکه درآمد بیشتری داشته باشند، کالاهای بهتر و با کیفیت را در اختیار مردم قرار می‌دهند. این امر در بسیاری از کشورهای دنیا معمول است و چناچنه یک نقص کوچک در خودرو ایجاد ‌شود از مشتری عذر خواهی کرده و امکانات خودرو را افزایش می‌دهند تا بازار را از دست ندهند.

مدیریت بهتر بخش خصوصی
علیرضا سلیمی عضو کمیسیون صنایع در مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم دلیجان و محلات نیز با یادآوری اینکه در هر کجا که دولت در بخش اقتصاد وارد شد، آن بخش نتوانست عملکرد خوبی داشته باشد،گفت: بخش خصوصی هم توانمند است و هم مدیریت بهتری داشته و به کار راغب تر است و به دنبال کاهش هزینه‌ها است.
او افزود: در صنعت خودرو دولت نباید به گونه‌ای ورود کند که رقیب بخش خصوصی باشد. بنابراین باید هرچه سریعتر سهام خود را واگذار و در این زمینه امروز و فردا نکند.
این عضو کمیسیون صنایع در مجلس خاطرنشان کرد: وظیفه دولت نظارت است اما وقتی خود در عرصه اجرای صنعت خودرو ورود پیدا می‌کند، نمی‌تواند در وظیفه اصلی‌اش تمرکز کند.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟