طرحی که باز هم نصیب دلالان شد

شنبه - 10 دی 1401

پیشرانه -قانون ساماندهی خودرو، شرکت‌های خودروساز ملزم به عرضه ۱۰درصد از فروش محصولاتشان در قالب طرح خروج فرسوده‌ها هستند.

پیشرانه -قانون ساماندهی خودرو، شرکت‌های خودروساز ملزم به عرضه ۱۰درصد از فروش محصولاتشان در قالب طرح خروج فرسوده‌ها هستند.
به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه» ، طبق قانون موردنظر، ۱۰درصد از فروش خودروسازان باید به خروج و جایگزینی مدل‌های فرسوده اختصاص پیدا کند و بر این اساس، مالکان این خودروها از شانس بالاتری نسبت به مشتریان برخوردار هستند. این در حالی است که باتوجه به قوانین مربوط به اسقاط، این طرح برای بسیاری از مالکان خودروهای فرسوده از جذابیت لازم برخوردار نیست و در مقابل، واسطه‌گران و دلالان را به خود جذب می‌کند.
متقاضیان شرکت در طرح اسقاط و جایگزینی خودروهای فرسوده، در صورت برنده شدن در قرعه‌کشی، باید ظرف مدتی معین نسبت به از رده خارج کردن خودروی خود اقدام کنند. در واقع تحویل خودروی ثبت‌نامی به آنهایی که در طرح موردنظر برنده شده‌اند، منوط به ارائه گواهی اسقاط است و در غیر این صورت، خودرویی تحویل نخواهد شد.
تا این‌جای کار همه چیز سر جای خود است، اما نکته عجیب اینجاست که در ازای اسقاط خودروی فرسوده، پولی به مالکان آنها پرداخت نخواهد شد. در واقع مالکان خودروی فرسوده در عوض امتیاز افزایش شانس برنده شدن در قرعه‌کشی، عملا خودروی خود را باید رایگان در اختیار مراکز اسقاط قرار دهند!
این در حالی است که آنها برای پرداخت پول خودروی ثبت‌نامی، روی فروش خودروی فرسوده خود حساب باز کرده‌اند و اگر قرار نباشد از این بابت پولی دریافت کنند، برای شرکت در این طرح انگیزه‌ای نخواهند داشت. هرچند با در نظر گرفتن اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودروی نو و قیمت پایین خودروی فرسوده، برنده شدن در این طرح بازهم به نفع مشتریان است، اما این موضوع به اندازه کافی برای مصرف‌کنندگان واقعی که با کمبود نقدینگی مواجه‌اند و نمی‌خواهند خودروی فرسوده‌شان را رایگان اسقاط کنند، جذابیت کافی ندارد.
چرا طرح خودروهای فرسوده برای دلالان جذاب است؟
باز هم دلالان مثل اغلب بخش‌های اقتصاد ایران، پیروز میدان هستند. طرح خودروهای فرسوده هم برای واسطه‌گران و دلالان جذاب است، زیرا با وجود اینکه بابت اسقاط خودروی فرسوده پولی در کار نیست، باز هم به دلیل وجود اختلاف قیمت کارخانه و بازار خوردوی نو، طرح موردنظر جذابیت لازم را برای آنها دارد. به همین خاطر ممکن است بخشی از ثبت‌نام‌های طرح اسقاط، به واسطه اجاره کارت ملی مالکان خودروهای فرسوده انجام شده باشد.
به همین دلیل می‌توان مدعی شد که طرح اسقاط و جایگزینی فرسوده‌ها در فروش خودروسازان، بازهم نوعی رانت را نصیب دلالان می‌کند و به نظر می‌رسد سیاستگذاری دقیقی برای انجام آن در نظر گرفته نشده است.

نوشته :
سارا مالکی

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟