با حضور وزیر صمت

اولین خط تولید انبوه اتوبوس برقی کشور در ایران خودرو دیزل افتتاح می شود

دوشنبه - 6 آذر 1402

پیشرانه – خط تولید انبوه اتوبوس برقی ای-آتروس (e-Atros) ایران خودرو دیزل با ظرفیت تولید سالانه چهار هزار دستگاه، فردا سه شنبه با حضور وزیر صمت افتتاح و آماده بهره برداری خواهد شد. به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه»، عضو هیات مدیره ایران خودرو دیزل ظرفیت تولید اتوبوس برقی ای-آتروس را سالانه چهار هزار دستگاه اعلام […]

پیشرانه – خط تولید انبوه اتوبوس برقی ای-آتروس (e-Atros) ایران خودرو دیزل با ظرفیت تولید سالانه چهار هزار دستگاه، فردا سه شنبه با حضور وزیر صمت افتتاح و آماده بهره برداری خواهد شد.

به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه»، عضو هیات مدیره ایران خودرو دیزل ظرفیت تولید اتوبوس برقی ای-آتروس را سالانه چهار هزار دستگاه اعلام و اظهار کرد: برای تولید این محصول، از سالن های تولید اتوبوس دیزلی آتروس با تجهیز برخی ابزارهای مخصوص برای نصب باتری، موتور و نصب اتصالات برقی استفاده شده است.

مهدی بالو با اشاره به امضای تفاهم نامه تامین و تحویل ۵۰۰ دستگاه اتوبوس برقی آتروس به وزارت کشور در سال جاری، بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، تا پایان امسال ۱۰۰ دستگاه از این محصول تولید خواهد شد.
وی درخصوص مشخصات فنی محصول در مقایسه با رقبا خاطرنشان کرد: با بهره گیری از موتور پر قدرت با توان ۳۵۰ کیلووات در حداکثر توان و ۳۵۰۰ نیوتن متر گشتاور بیشینه، قدرت و شتاب اولیه بسیار بالا رفته است، به طوری که حتی از نسخه دیزلی اتوبوس آتروس نیز بسیار قوی تر عمل می کند. این محصول می تواند با استفاده از شبکه بی سیم به مرکز کنترل از راه دور متصل شود تا علاوه بر نظارت بر مشخصه های عملکردی، قابلیت اطلاع رسانی به راننده برای جلوگیری و برطرف کردن عیوب احتمالی نرم افزاری و سخت افزاری  نیز را دارا باشد. بدین ترتیب تمامی اتوبوس های ناوگان قابلیت اتصال به یکدیگر و مرکز داده پردازی را دارند و برای اولین بار در ایران مفهوم خودروهای متصل (connected car) در محصولات تجاری پیاده سازی شده است.
نایب رییس هیات مدیره شرکت ایران خودرو دیزل، با اشاره به قابلیت شیب روی ۲۰ درصدی اتوبوس ای-آتروس با ۸۰ مسافر و ذخیره انرژی در زمان ترمزگیری، عنوان کرد: این اتوبوس در مدت زمان حدود سه ساعت به طور کامل شارژ شده و با ظرفیت باتری ۳۵۰ کیلووات ساعت، می تواند تا حدود ۲۵۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد.
وی با اشاره به این که اتوبوس برقی ای-آتروس دارای گارانتی دو ساله یا پیمایش ۲۰۰ هزارکیلومتر است، افزود: موتور اتوبوس برقی شرکت ایران خودرو دیزل دارای پنج سال گارانتی و باتری آن نیز از هشت سال گارانتی برخوردار است.
بالو با اشاره به این که تولید شارژر و ایستگاه های شارژ این محصول طی قراردادی به شرکت مپنا واگذار شده است، گفت: در حال حاضر به همراه ۴۰ دستگاه اتوبوس، راه اندازی شش دستگاه شارژر نیز پیش بینی شده است که به منظور تهیه زیرساخت های شارژ، به همراه اتوبوس ها به شهرداری کرج تحویل داده خواهد شد.
به گفته این عضو هیات مدیره ایران خودرو دیزل، محصول اتوبوس برقی قابلیت بسیار خوبی برای صادرات به کشورهای همسایه را دارد و در داخل کشور، ارگان‌هایی هم چون سازمان اتوبوس رانی مشتری اصلی آن خواهند بود. اگر دولت حمایت خوبی از پروژه‌های برقی و داخلی سازی این خودروها کند، هزینه‌های ناشی از آلایندگی‌های زیست محیطی و مصرف سوخت کاهش خواهد یافت. در صورتی که ناوگان فعال مسافری در اتوبوسرانی تهران سه هزار دستگاه باشد، با جایگزینی اتوبوس های برقی، روزانه در حدود ۲۷۰ هزار لیتر در مصرف گازوییل صرفه جویی خواهد شد.
وی با اشاره به برنامه های آتی ایران خودرو دیزل در زمینه تولید محصولات برقی، عنوان کرد: در حال کار بر روی اتوبوس برقی ۱۸ متری هستیم تا بتوانیم آن را وارد چرخه حمل و نقل عمومی کنیم. هم چنین تا پایان امسال نمونه های اولیه پنج محصول دیگر برقی نظیر ون باری، ون مسافری و کامیونت و کامیون برقی تولید و مراحل اخذ استانداردهای ۸۵ گانه برای آن ها طی خواهد شد.

5 از 1 رای

نظر شما چیست؟