کراس اوور شاهین

کراس اوور شاهین به بازار می‌آید

چهارشنبه - 12 شهریور 1399

پیشرانه – کراس اوور شاهین به عنوان مدل ارتقا یافته این خودرو جدید از سوی شرکت سایپا به بازار عرضه خواهد شد و زمان تقریبی این عرضه سال ۱۴۰۰ است.

پیشرانه – کراس اوور شاهین به عنوان مدل ارتقا یافته این خودرو جدید از سوی شرکت سایپا به بازار عرضه خواهد شد و زمان تقریبی این عرضه سال ۱۴۰۰ است.

به گزارش وب سایت خبری «پیشرانه» شرکت سایپا که در سال‌های گذشته با توجه به محدودیت‌های تحریم و خروج شرکای خارجی از ایران در سال‌های گذشته با محدودیت در عرضه محصولات جدیدش به بازار مواجه بود، در ماه‌های گذشته از محصولات جدید خود رونمایی کرده است و در کنار مدل‌های ارتقا یافته کوییک و ساینا، سرانجام خودرو پر سر و صدای شاهین را نیز به بازار عرضه خواهد کرد.

این خودرو در پیش فروش‌های اخیر سایپا در اختیار متقاضیان قرار گرفته و در ماه‌های آینده رسما وارد بازار خواهد شد. حالا این شرکت اعلام کرده که به زودی نسخه کراس اوور شاهین نیز به بازار خواهد آمد.

بر اساس اعلام این شرکت، سایپا برای ایجاد تنوع و توسعه در محصولات خود، طراحی یک‌مگاپلتفرم را در دستور کار خود قرار داد و از این مگاپلتفرم، دو پلتفرم SP1 و SP0 را به دست آورد که به ترتیب محصولات کلاس‌های C و B را پوشش می‌دهند.

براساس اعلام سایپا طراحی این مگاپلتفرم به گونه‌ای است که بیش از ۷۰ درصد دو پلتفرم مشتق شده با یکدیگر مشترک هستند و این امر باعث می شود محصولات تولیدی روی این دو پلتفرم قدرت تنوع و تغییرات لازم را داشته باشند.

شاهین نخستین محصول روی این مگاپلتفرم است که با پروژه SP100 تولید و با نام تجاری «شاهین» معرفی شده است، این خودرو به زودی وارد بازار خواهد شد.

علاوه بر این، مدل کراس‌اوور این محصول نیز به تازگی رونمایی شده و در سال ۱۴۰۰ به بازار عرضه خواهد شد. این پلتفرم بر اساس استانداردهای روز بین‌المللی، استانداردهای ملی و با هدف صادرات به کشورهای منطقه، طبق استاندارد GIS طراحی و توسعه داده شده است.

همچنین به منظور بالا بردن سطح‌کیفی این خودرو از استاندارد‌های کیفی خودروسازان اروپایی در طراحی‌ و توسعه خودرو استفاده شده و برای افزایش سطح استانداردهای کیفی در زنجیره تامین قطعات نیز دوره‌های آموزشی جاری‌سازی این استانداردها برای قطعه‌سازان در حال برگزاری است.

مگاپلتفرم SP به صورت اختصاصی و ویژه محصولات جدید گروه سایپا در مرکز تحقیقات و نوآوری صنایع خودرو سایپا طراحی شده و توسعه یافته است.

در بخش قوای محرکه نیز موتورهای طراحی شده صرفاً به محصولات این پلتفرم اختصاص داشته و براساس نیاز آنها بوده و توان مورد نیاز را ایجاد خواهند کرد و شائبه غیرواقعی و جهت دار استفاده از موتور هر محصول دیگر مثل پراید یا تیبا یا … در این محصولات، برداشت‌های نادرست و نتیجه‌گیری‌های اشتباه رسانه‌ای است، چرا که موتور یک بار اختراع شده و در صنعت خودروسازی مرسوم است که موتورهای دارای قابلیت را با تغییرات لازم روی محصولات مختلف استفاده می‌کنند. موتور TU شرکت پژو سیتروئن نمونه‌ای از این دست به شمار می‌رود.

در حال حاضر موتور توربو شارژ M15TC با توان ۱۰۸ اسب بخار و ۸ سوپاپ با گیربکس دستی جدید به عنوان اولین قوای محرکه محصولات جدید سایپا در نظر گرفته شده است.

طبق اعلام سایپا در کنار کراس اوور شاهین در روزهای آینده اطلاعات جدیدی از محصولات دیگر این شرکت نیز منتشر خواهد شد.

 

 

 

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟