ورود خودرو به بورس

خودرو بورسی نمی‌شود

چهارشنبه - 12 شهریور 1399

پیشرانه- رئیس شورای رقابت از رأی نیاوردن ورود خودرو به بورس و منتفی شدن آن خبر داد.

پیشرانه- رئیس شورای رقابت از رأی نیاوردن ورود خودرو به بورس و منتفی شدن آن خبر داد.

به گزارش وب‌سایت خبری «پیشرانه» رضا شیوا با اعلام این خبر افزود: یک‌بار این موضوع در شورای رقابت مطرح شد، اما رأی نیاورد، به این دلیل که عرضه خودرو محدود و تقاضا بالاست، ازاین‌رو شاید مانند سایر کالاهایی که وارد بورس کالا می‌شوند نتواند قیمت کشف‌شده و پاسخگو باشد.

وی بابیان این‌که وظیفه شورای رقابت در مورد کالاهای انحصاری تدوین دستورالعمل قیمت منصفانه با در نظر گرفتن تمام شرایط تولید برای مصرف‌کننده است، افزود: تا زمانی که شورا تشخیص ندهد که خودرو می‌تواند وارد بورس شود این موضوع امکان‌پذیر نیست، چراکه خودرو جزو کالاهای انحصاری بوده و باید شورای رقابت تعیین کند که می‌تواند وارد بورس شود یا خیر؟ که با توجه به طرح و بررسی آن در شورا، فعلاً عرضه خودرو در بورس منتفی است مگر این‌که کسانی بیایند استدلال قانع‌کننده‌ای برای آن بیاورند.

شیوا این را هم گفت که مشکل ما عرضه است و تا هنگامی‌که این مسئله حل نشود با ورود خودرو به بورس و افزایش تقاضا ممکن است قیمت‌هایی برای خودرو کشف شود که بالاتر از بهای تمام‌شده به‌اضافه سود منطقی یا دستورالعمل قیمت‌گذاری شورای رقابت باشد، به‌هرحال تا زمانی که این مشکل وجود دارد، قیمت‌ها نیز بالاتر خواهد رفت.

برای ثبت‌نام با رباط وارد سیستم می‌شدند

شیوا در ادامه درباره انتقادات مطرح‌شده به روش فعلی قیمت‌گذاری و فروش خودرو توضیحاتی ارائه کرد و گفت: ما درروش جدید سعی کرده‌ایم تمامی ابعاد را سنجیده و مدنظر قرار دهیم؛ به‌طوری‌که سود منطقی تولیدکننده و هزینه مالی را اعمال کرده و محدودیت تقاضا موردتوجه است، بطوریکه متقاضیان واقعی باشند ازاین‌رو از روش قرعه‌کشی استفاده کردیم.

رئیس شورای رقابت افزود: گرچه نسبت به قرعه‌کشی انتقاداتی مطرح می‌کنند ولی باید بدانند در این روش دلال‌بازی به حداقل می‌رسد. قبلاً برخی برای شرکت در طرح‌های فروش با رباط وارد سیستم شده یا بعضی‌ها دسترسی به اینترنت پرسرعت نداشتند درحالی‌که اکنون این‌گونه نیست و افرادی که ثبت‌نام می‌کنند اغلب از متقاضیان واقعی هستند و به‌تدریج نیز شرکت‌کننده در قرعه‌کشی در حال کاهش هستند.

نمی‌دانم مشکل قرعه‌کشی کجاست!

وی یادآور شد: من نمی‌دانم مشکل روش فعلی و قرعه‌کشی کجاست که آن را زیر سؤال می‌برند، درحالی‌که در این روش شانس یکسان برای تمامی افراد وجود دارد و وقتی یک کالایی با تعداد محدود باید تقسیم شود قرعه‌کشی بهترین راهکار است که در آن میزان نفوذ و رانت به حداقل خواهد رسید.

گفتنی است بعد از حواشی بازار خودرو در ابتدای سال جاری و افزایش تند قیمت‌ها، بار دیگر شورای رقابت که مدت‌ها به‌نوعی از تعیین فرمول قیمت‌گذاری خودرو کنار گذاشته‌شده بود، طی توافقات صورت گرفته دستورالعمل قیمت‌گذاری خودروهای ایران‌خودرو و سایپا را تعیین و افزایش قیمت اعمال شد. همچنین برای کاهش تنش بازار پیش‌فروش در دستور کار قرار گرفت اما نحوه شرکت در آن متفاوت و بر اساس قرعه‌کشی صورت می‌گیرد که این موضوع بارها موردنقد قرارگرفته است.

از چندی پیش نیز موضوع ورود خودرو به بورس مطرح‌شده که موافقان و مخالفان خود را داشته و مجلس نیز به آن ورود کرده ولی هنوز به نتیجه نرسیده و شورای رقابت رسماً با آن مخالفت کرده است.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟