هنر برنامه ریزی برای تحول سایپا

گام‌های بلند سایپا نوین در سالی که گذشت

پیشرانه – برنامه ریزی برای تحول سایپا در سال گذشته خود را در حوزه‌های مختلف نشان داد و همین روند در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

0

پیشرانه – برنامه ریزی برای تحول سایپا در سال گذشته به طور کامل خود را در حوزه‌های مختلف نشان داد و همین روند در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

به گزارش وب‌سایت خبری «پیشرانه» در یك‌ سالی كه گذشت، گروه خودروسازی سایپا موفق شد در بسیاری از زمینه‌ها به دستاوردهای قابل توجهی دست پیدا كند كه توقف کامل تولید پراید، ارائه مدل‌هایی جدید از محصولات قبلی، عرضه خودرو به روز و باکیفیت شاهین به بازار و افزایش تیراژ تولید در سال تحریم و کرونا از جمله مهمترین آنها بود.

تمامی این دستاوردها در شرایطی كه سخت ترین تحریم ها در مورد صنعت خودرو اعمال شد و از نظر تامین ارز، چالش‌های متعددی وجود داشت. از طرفی دیگر، شیوع ویروس كرونا عامل دیگری شد تا بر فرآیند تولید خودرو اثر بگذارد، گروه خودروسازی سایپا ضمن رشد تولید خودرو، توانست كسری تولید سال های ۹۷ و ۹۸ را جبران كند.

آمار تولید محصولات سایپا در سال ۹۹ نشان می‌دهد كه بیش از ۴۲۰ هزار دستگاه خودرو تولید شده است. این امر گویای رشد ۱.۵ درصدی تولید خودرو و تحقق ۹۲.۸ درصد تولید تجمعی است.

پایان کابوس معوقات

یكی از چالش‌هایی كه گروه خودروسازی سایپا تا سال ۹۷ با آن روبرو بود، تعهدات معوق، پرونده‌های اتوخدمت و پاسخگویی به تعهدات غیرقابل تحویل بود به گونه‌ای که در بهمن‌ماه سال ۹۷ نزدیک به ۵۴۰ هزار دستگاه تعهد وجود داشت اما با تلاش و همت شبانه‌روزی مدیران متعهد، کارگران سختکوش، زنجیره تامین و شبکه نمایندگی‌های سایپا در سراسر کشور هر ساله تعداد بسیار زیادی از این تعهدات، تحویل مشتریان شد.

بر این اساس تعهدات معوق از ۲۵۴ هزار دستگاه تنها به ۲۵ هزار دستگاه رسیده است و تمام بخش‌ها در تلاش هستند تا با قید فوریت خودروهای باقیمانده را تولید و تحویل مشتریان دهند تا برنامه ریزی برای تحول سایپا خود را در این حوزه نیز نشان دهد.

گام دیگری كه سایپا در سال گذشته برداشت و باعث شد رضایت مشتریان گروه خودروسازی سایپا به دست آید، به صفر رساندن پرونده‌های بلاتكلیف اتو خدمت بود. برای اجرای این مهم، ۱۱۴ هزار دستگاه خودرو تحویل مشتریان شد.

موضوع دیگری كه گروه خودروسازی سایپا در سال گذشته با جدیت آن را دنبال كرد، كاهش تعهدات بحرانی غیرقابل تحویل برندهای رنو و برلیانس بود. در این حوزه، سایپا حدود ۵۶ هزار دستگاه تعهد داشت كه به دلیل خروج شركت‌ها از ایران و افزایش بی سابقه تحریم‌های صنعت خودرو امكان تولید و حتی واردات این خودروها نبود. از این رو با اجرای طرح جایگزین به بخش زیادی از درخواست‌ها پاسخ داده شد به شکلی که در حال حاضر در این بخش میزان تعهدات سایپا به كمتر از ۱۰ هزار دستگاه رسیده است.

وداع با فناوری قدیمی

سایپا در راستای برنامه ریزی توسعه ای خود با هدف ایجاد تحول، در اوایل سال گذشته خودرو پراید را با فناوری قدیمی و پس از سه دهه تولید كنار گذاشت و جای آن را به خودروهای جدید داد.

سالیان متمادی صحبت خروج پراید از خطوط تولید بود اما در نهایت این مهم در سال ۹۹ و با تاکید و پیگیری سیدجواد سلیمانی، اتفاق افتاد. زمانی كه پراید كنار گذاشته شد برخی نگران بودند كه ظرفیت خالی شده بر بازار و تیراژ تولید سایپا اثر بگذارد، اما سایپا با اجرای یك برنامه دقیق، ظرفیت از دست رفته را با افزایش بیش از ۶۰ درصدی محصولات جدید جبران کرد.

هفت ستاره جدید در آسمان کیفیت سایپا

در بررسی كارنامه یك سال گذشته سایپا می توان به كسب و افزایش هفت ستاره كیفی جدید برای محصولات سایپا اشاره كرد. افزایش یك ستاره كیفی برای محصولات تیبا، تیبا۲، ساینا و وانت۱۵۱ از اتفاق‌های خوشایند سال ۹۹ در مجموعه سایپا بوده است. به گونه‌ای كه خودروهای یاد شده به ۳ ستاره ارتقا پیدا كردند.

خودرو كوییك هم كه بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفته، اكنون ۴ ستاره كیفی دارد. در این میان كامیون الوند هم با ۴ ستاره كیفی در حال تولید شدن است و بر این اساس می توان گفت سال گذشته سطح كیفی محصولات سایپا به طور محسوسی بهبود پیدا كرده است.

رکوردشکنی‌های تولیدی در شرکت های گروه

در سالی كه پشت سر گذاشتیم دو شرکت از گروه خودروسازی سایپا در تولید ركورد زدند؛ شركت زامیاد رکورد تولید خود در ۹ سال گذشته را شکست و رشد ۲.۵ درصدی را نیز ثبت كرد. این مجموعه در سالی که پشت سر گذاشته شد ۳۵ هزار و ۴۱۲ دستگاه خودرو تولید كرد و موفق شد ۹۱ درصد از برنامه پیش‌بینی شده تولید تجمعی خود را محقق كند.

اتفاق مهم دیگری كه در سال ۹۹ رخ داد، افزایش ۶۳ درصدی تولید در شركت مگاموتور بود. این مجموعه در طراحی و تولید قوای محرکه صنعت خودرو فعالیت می كند و همواره در تلاش است كه  از تکنولوژی‌های برتر بهره ببرد.

چهره‌های جدید در سبد محصولات سایپا

سایپا در دو سال گذشته برنامه‌های متعددی را برای بازگرداندن اعتماد عمومی و جلب رضایت مشتریان اجرا کرده که یكی از آنها طراحی و تولید خودروهای جدید بر اساس سلایق مشتریان و نیاز بازار است. بر این اساس در سال گذشته  عرضه خودروهای ساینا.اس، کوییک.اس و شاهین به بازار اتفاق افتاد و از خودروهای اطلس و كراس اوور آریا كه قرار است در سال جاری وارد بازار شود، رونمایی شد.

در آخرین روزهای سال گذشته هم، همزمان با رونمایی از اپلیکیشن مشتریان سایپا، نخستین سری از خودروهای شاهین، تحویل تعدادی از مشتریان شد. اپلیکیشن سایپا با هدف تسهیل و تسریع در دسترسی مشتریان به سرویس‌های مختلف راه‌اندازی شده است تا برنامه ریزی برای تحول سایپا در حوزه‌های جدید نیز اجرایی شود.

شاهین سایپا كه در زمره خودروهای طراحی و تولید شده توسط مهندسان داخلی است مجهز به فناوری‌های به روز بوده‌ و طراحی بدنه آن با فولادهای بسیار مستحکم رقیب جدی خودروهای خارجی هم کلاس خود است.

در این میان گروه خودروسازی سایپا تلاش کرده است این خودرو را با کیفیت بالا تولید و به مشتریان عرضه کند به گونه‌ای که برای نخستین بار در صنعت خودرو ایران، یک خودرو تولید داخل با گارانتی سه ساله یا پیمایش ۶۰ هزار کیلومتر به مشتریان تحویل داده می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.