ضرورت اصلاح ساختار خودروسازان

در میز صنعت خودرو و از سوی جمشید ایمانی مطرح شد؛

پیشرانه- مدیران بدانند که قیمت‌گذاری دستوری مانع حفظ منافع و ایجاد رشد از طریق ثبات مالی و صنعتی شرکت‌های خودروساز است و کاهش تولید ناخالص داخلی، رشد نقدینگی و تورم را به دنبال دارد.

0

پیشرانه- مدیران بدانند که قیمت‌گذاری دستوری مانع حفظ منافع و ایجاد رشد از طریق ثبات مالی و صنعتی شرکت‌های خودروساز است و کاهش تولید ناخالص داخلی، رشد نقدینگی و تورم را به دنبال دارد و در چنین شرایطی اصلاح ساختار خودروسازان ناگریز است.

به گزارش وب‌سایت خبری «پیشرانه» نماینده شرکت گروه بهمن در میز صنعت خودروسازان و قطعه سازان با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا اواسط سال ۹۷ خودروسازان به دلیل قیمت‌گذاری دستوری نتوانسته‌اند خودروهای خود را به‌خوبی عرضه کنند، بیان کرد: فروش اقساطی و دریافت وام ۲ هزار میلیارد تومانی تنها راهی بود که آن‌ها مجبور شدند از آن استفاده کرده و خودروهای خود را به فروش برسانند.

جمشید ایمانی بابیان اینکه مدیریت صنعت خودرو با ایرادهایی مواجه است، گفت: با توجه به‌ اینکه در حال حاضر دولت با کمترین سهام ممکن نقش کنترل‌کننده را بر عهده دارد و مدیران را به‌طور مستقیم و غیرمستقیم منصوب می‌کند، باید مدیران انتخابی از سوی دولت، علیه دولت شکایت کنند که چرا تاکنون هیچ نامه‌ای به شورای تجدیدنظر شورای رقابت ارائه و اعتراضی به وضعیت قیمت‌گذاری نشده است؟

او با اشاره به ماده ۳ آیین‌نامه حاکمیت شرکتی، خواستار توجه سازمان بورس به این ماده شد و افزود: با توجه به اینکه در این ماده بر رعایت حقوق ذینفعان یا منافع سهامداران و حفاظت از آن‌ها اشاره‌شده، مدیران وظیفه‌دارند نسبت به قیمت‌گذاری اعتراض کنند و سازمان بورس نیز به‌صورت مرجع حاکمیتی، رسیدگی لازم را انجام دهد.

نماینده شرکت خودروسازی بهمن عنوان کرد: مدیران بدانند که قیمت‌گذاری دستوری مانع حفظ منافع و ایجاد رشد از طریق ثبات مالی و صنعتی شرکت‌های خودروساز است و کاهش تولید ناخالص داخلی، رشد نقدینگی و تورم را به دنبال دارد و دود آن به چشم ۸۰ میلیون نفر خواهد رفت.

او اظهار داشت: ساختار سهامداری دو خودروساز ایران خودرو و سایپا به دلیل تمایل دولت به اداره و کنترل مدیریتی آن‌ها باعث شده که آن‌ها نتوانند افزایش سرمایه داده و برای شرکت آورده نقدی داشته باشند.

ایمانی تأکید کرد: تا زمانی که مسیری برای اصلاح ساختار خودروسازان از طریق آورده نقدی در شرکت وجود نداشته باشد، سرمایه در گردش برای شرکت‌ها بی‌معنی است و با توجه به زیان انباشته ۵۰ هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و ۴۰ هزار میلیارد تومانی سایپا، بیش از ۱۰ تا ۱۱ درصد نسبت به کل فروش، هزینه مالی به دنبال دارد که ادامه این مسیر بسیار مشکل است؛ بنابراین اصلاح ساختار یک ضرورت است و باید عملیاتی شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.