سایپا تا آخر سال ۳ محصول جدید عرضه می‌کند؛ زمستان طلایی

پیشرانه -صبح امروز جلسه مدیر عامل سایپا با رسانه‌ها برگزار شد که در جریان آن اخبار و اطلاعات جدیدی از این خودروساز بزرگ ایرانی و وضعیت آن به سمع و نظر خبرنگاران رسید. در ادامه نگاهی به این جلسه و نکات پیرامون آن خواهیم داشت.

0

پیشرانه -صبح امروز جلسه مدیر عامل سایپا با رسانه‌ها برگزار شد که در جریان آن اخبار و اطلاعات جدیدی از این خودروساز بزرگ ایرانی و وضعیت آن به سمع و نظر خبرنگاران رسید. در ادامه نگاهی به این جلسه و نکات پیرامون آن خواهیم داشت.

به گزارش وب سایت خبری «پیشرانه» نخستین مساله مهم سایپا طی چند سال اخیر، تعهدات معوق این شرکت بوده است که در زمان ورود مهندس سلیمانی، مدیر عامل سایپا ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو بوده و مجموع آن به ۵۲۰ هزار خودرو معوق بالغ می‌شده است. خوشبختانه امروزه این معوقات به صفر رسیده است و تمامی تعهدات قبلی احقاق یافته‌اند و سایپا با وجود شیوع کرونا و تحریم‌های اقتصادی موفق به تولید و تحویل خودروها شده است.

خروج یک‌باره رنو از بازار کشور و برجا ماندن تعهدات بسیاری در زمینه تولید رنو ساندرو، رنو تندر ۹۰ و رنو ساندرو استپ وی، مشکل بزرگ سایپا بوده است. علاوه برآن برلیانس نیز از بازار خودرو ایران خارج شد و تعهدات بسیاری برعهده پارس خودرو و سایپا باقی ماند. همچنین مشکل تامین ریزپردازنده‌ها که بحران صنعت خودروسازی در شرایط فعلی محسوب می‌شود، یکی دیگر از دلایل ایجاد تعهدات معوق محصولات سایپا بوده است.

راهکار سایپا برای پاسخگویی سریع به تعهدات معوقه مشتریان، برقراری طرح‌های تبدیل بوده است که در جریان آن مشتریان قادر بودند به جای خودروهای ثبت نامی، یک یا چند خودرو جایگزین را دریافت کنند. مطابق اعلام دکتر باقری، سود در نظر گرفته شده برای طرح‌های تبدیل حدود ۱۸ درصد بوده است تا مشتریان با رغبت نسبت به انجام تبدیلات اقدام کنند. با این حال برخی مشتریان تمایل به شرکت در طرح تبدیل نداشته‌اند و تاکنون برای تعیین تکلیف خودروهای ثبت نامی مراجعه نکرده‌اند. تخمین زده شده است که بین ۱۰ الی ۱۲ هزار نفر از مشتریانی که تعهد معوق رنو ساندرو داشتند، در طرح تبدیل شرکت کرده‌اند.

بخش دیگری از تعهدات سایپا در حوزه خودروهای سنگین و کامیون‌های ولوو است که تولید آن‌ها در سال ۱۳۹۸ متوقف شد. بنابر آمار اعلام شده از سوی دکتر باقری، سایپا ۱۲۰۰ دستگاه کامیون معوق در کارنامه دارد که قرار است به جای آن‌ها محصول جدیدی از برند دانگ فنگ به مشتریان عرضه شود. بزودی طرح تبدیل کامیون‌های ولوو به مشتریان اعلام خواهد شد.

تولید خودرو در سایپا رشدی ۳۰ درصدی را تجربه کرده و از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۲۰۰ هزار خودرو در این گروه به تولید رسیده‌اند. تمامی مشتریان سایپا به خودروهای خود رسیده‌اند و از این رو نمی‌توان گفت کسی در تحویل خودرو ثبت نامی ناکام مانده است.

بخش دیگری از سخنان دکتر باقری به محصولات جدید سایپا اشاره داشت. مطابق اعلام وی، تاکنون ده هزار دستگاه سایپا شاهین تحویل مشتریان شده است و از زمستان امسال تولید آزمایشی شاهین اتوماتیک، سایپا آریا و سایپا اطلس آغاز خواهد شد.

در نهایت دکتر باقری به مساله برداشته شدن تحریم‌ها و همکاری مجدد با رنو و ولوو اشاره کرد. وی اذعان داشت که در صورت لغو تحریم‌ها، این سایپا نیست که در مورد همکاری با شرکای سابق تصمیم می‌گیرد، بلکه تصمیم نهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این شرکت ابلاغ می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.