بهترین لنت ترمز پراید

بهترین لنت ترمز پراید چیست؟

جمعه - 29 شهریور 1398

پیشرانه- از اصلی ترین و مهم ترین قطعات هر خودرویی مخصوصا خودرو پراید، ترمزشان است که باید به آن توجه خاصی داشت. این توجه خاص شامل نگهداری و انتخاب نوع لنت ترمز است.

از اصلی ترین و مهم ترین قطعات هر خودرویی مخصوصا خودرو پراید، ترمزشان است که باید به آن توجه خاصی داشت. این توجه خاص شامل نگهداری و انتخاب نوع لنت ترمز است به همین دلیل انتخاب بهترین لنت ترمز پراید اهمیت بالایی دارد.

در این مقاله قصد داریم بهترین لنت ترمز پراید را برای شما مخاطبین وب سایت خبری «پیشرانه» در بخش «تعمیر و نگهداری» معرفی کنیم.

همان طور که می دانیم خودرو پراید، چندان خودرو ایمن و استانداردی نیست، پس به همین دلیل باید در انتخاب خرید لنت پراید دقت کافی را انجام دهیم تا بهترین نوع لنت ترمز پراید را در بازار خریداری کنیم که حداقل کمی ایمنی ترمزهای این خودرو پر تیتراژ و مخصوص اقشار متوسط را، افزایش دهیم.
با توجه به این که لنت ترمزهای مختلفی در بازار به اسم های لنت ترمز شرکتی ، لنت ترمز سایپا یدک، لنت ترمز ایرانی، کره ایی یا خارجی موجود است. همین وجود این اسامی مختلف باعث شده که احتمالا شما در خرید لنت ترمز پراید دچار شک و تردید شده باشید که کدام اصلا لنت ترمز اصلی، شرکتی یا فیک و تقلبی هستند ؟

لنت ترمز چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم لنت ترمز برای پراید خودمان بخریم بزارید ابتدا با مفهوم لنت ترمز آشنا شویم. لنت ترمز یکی از قطعات مهم و مصرفی در خودرو است که در سیستم ترمز اهمیت فراوانی دارد و با به وجود آوردن اصطکاک با دیسک چرخ باعث توقف ماشین می شود. اگر به علائم تعویض لنت ترمز پراید توجه کنید، براحتی می توانید از تصادفات احتمالی که در پیش رو دارید، جلوگیری کنید.

معرفی اصلی ترین انواع لنت ترمز خودرو پراید

بطور کلی لنت ها به دو دسته کلی تقسیم می شود:

لنت ترمز دیسکی:

در این نوع لنت ترمز اصطکاک حاصل از فشار روغن بین لنت و دیسک، سبب ایستادن اتومبیل می شود. این نوع لنت کمترین آسیب به دیسک ترمز را وارد می کند و معمولا بعنوان لنت ترمز جلو استفاده می شود.قیمت لنت ترمزهای دیسکی به مراتب گران تر از بقیه لنت ترمزهای کاسه ای بالاتر است.

لنت ترمز کاسه ای:

لنت ترمز کاسه ای یا کفشکی قوی تر از لنت دیسکی هستند و اصطکاک بیشتری نیز تولید می کنند و به عنوان لنت ترمز عقب تعبیه می شوند تا خودرو در هنگام ترمزهای شدید تعادل خود را از دست ندهد. لنت ترمز عقب پراید نیز از نوع کفشکی است. قیمت لنت ترمز کفشکی پراید نیز در بازار بستگی به جنس و برند تولیدی متفاوت است.

انواع جنس لنت ترمزها موجود در بازار

لنت ترمز ارگانیک

این نوع لنت ها به دلیل ساختار نرمشان بسیار بی صدا کار می کنند و در خودروهای جدید و ماشین های بزرگ صنعتی استفاده می شوند. لنت ترمزهای ارگانیک به دلیل گیرایی بالا و نرم بودنشان، عمر کوتاهی دارند و انتخاب مناسبی برای خودروهای پر تردد در ترافیک شهری نیست.

لنت ترمز نیمه فلز

این لنت ها جزو رایج ترین لنت های مورد استفاده در خودروهای سواری هستند که از مقادیر زیادی گرافیت بهره گرفته است. از آنجایی که این نوع لنت ها در دماهای بالا به خوبی عمل می کنند، عمر بالایی دارند و برای بیشتر مصرف کنندگان توجیه اقتصادی دارند.

لنت ترمز با فلز کم

این نوع از لنت ترمزها که ۲۰% وزنشان از فلز و باقی از مواد ارگانیک و غیر ارگانیک تشکیل شده است و بیشتر در خودروهای لوکس و گران قیمت استفاده می شوند.

لنت ترمز سرامیکی:

این نوع لنت ترمز به مراتب گران تر از سه نوع قبلی از لنت‌های ترمز است، اما از کارایی بسیار بالایی برخوردار بوده و نیز مدت زمان گارانتی این گونه لنت‌ها نیز بیشتر است.

از نقطه ضعف‌های لنت‌های سرامیکی این است که آن‌ها در دمای بالا کارایی خوبی دارند و این مورد بیشتر برای ماشین‌های پرتحرک مسابقه‌ای خوب است. همچنین این ترمزها وقتی سرد و یا مرطوب باشند، اصلا کارایی خوبی ندارند و ترمز ضعیفی را ارائه می‌دهند. جنس لنت ترمز های بوگاتی شیرون از این نوع لنت است.

علائم تعویض لنت ترمز پراید چیست؟

همان طور که گفتیم لنت ترمز پراید صبا یا خانواده X 100 سایپا، مانند دیگر قطعات خودرو پراید مصرفی و قابل تعویض هستند. پس لنت های ترمز هم قبل از اتمام آنها، خود نشان هایی دارد، باید حتما آ نها را بدانیم که اتفاق بدی برای ما و خانوادهایمان در صورت بروز حادثه، رخ ندهد.

از علائم واضح تعویض لنت ترمز پراید شامل روشن شدن چراغ ترمز و یا نیاز به طی کردن مسافت بیشتر برای توقف کامل خودرو است که باید به آن توجه کرد.

راهنمای خرید بهترین لنت ترمز پراید شرکتی

از آنجایی که لنت ترمز پراید یکی از مهم ترین و حیاتی ترین قطعات مصرفی خودرو به شمار می رود، استفاده از انواع مناسب و با کیفیت آن تاثیر زیادی در یک رانندگی مطمئن، ایمن و بدون آسیب احتمالی دارد. در نتیجه انتخاب نوع مرغوب آن و همچنین تعویض به موقع از اهمیت زیادی برخوردار است.

جنس لنت ترمز پراید چیست؟

در گذشته برای تولید لنت ترمزها از ماده ای به نام آزبست استفاده می شد که سرطان زا بودند. اما دیگر از این ماده سرطان زا استفاده نمی شود ولی بهتر است از عدم وجود آن در لنت ترمز مخصوصا لنت ترمز پراید مطمئن شوید.

متاسفانه در نمونه های لنت ترمز ارزان پراید که به اسم های کره ایی یا شرکتی در بازار فروخته می شود، از نوع لنت ترمزهای آزبست استفاده می کنند که حتما از خرید انها اجتناب کنید. لطفا برای سلامت خود و خانواده تان هیچ وقت به قیمت ارزان لنت ترمز پراید توجه نکنید، بلکه به جای قیمت به کیفیت و جنس آن دقت کنید.

لنت ترمز برای پراید ایرانی بخریم یا خارجی؟

لنت ترمز از جمله قطعاتی است که خوشبختانه در ایران توسط چندین شرکت با برندها متنوع مثل شرکت لنت ترمز پارس، شرکت لنت ترمز جهان و شرکت لنت ترمز سایپا یدک و غیره تولید می شود.

همچنین کیفیت لنت ترمزهای تولید مخصوصا برای خودرو پراید توسط این شرکت ها به مراتب بسیار بالاتر از برندهای وارداتی هستند. جالب است بدانید می توانید برای خرید لنت ترمز پراید به صورت خرید انلاین و سفارش به صورت اینترنتی نیز اقدام کنید و بهترین و با کیفیت ترین لنت ترمز های موجود در بازار را بصورت خرید اینترنتی و با ارسال درب منزل تحویل بگیرید.

اگر هر کدام از این عیوب را مشاهده کردید، نسبت به تعویض لنت ترمز پراید اقدام کنید:

• شنیدن صدای عجیب در هنگام ترمز گرفتن
• اختلال در کنترل خودرو هنگام پیچیدن
• لرزش پدال ترمز
• چرب شدن لنت به دلیل نشتی روغن
• کاهش ضخامت گوشته لنت ترمز به دلیل ساییدگی بیش از حد
• تغییر شکل لنت ترمز به دلیل استفاده بیش از حد

انتخاب بهترین لنت ترمز پراید به موارد مختلفی مربوط می‌شود؛ که به اختصار چند نمونه را اعلام می کنیم:

• حمل بار و یا نصب باربند برای حمل بار بیشتر
• رو به‌رو شدن با چاله‌های آب
• رطوبت زیاد در منطقه زندگی
• رانندگی در ناحیه کوهستانی
• شرایط آب وهوایی
• الگوی ترافیکی مشیر رفت و آمد

چند نکته مهم برای خرید بهترین لنت ترمز پراید

• سعی کنید از بهترین نوع لنت ترمز موجود در بازار و سایت های فروش اینترنتی لنت ترمز، خریداری کنید.
• بازدید دوره ایی را به صورت مرتب انجام دهید و از وضعیت سلامت لنت ها آگاه شوید.
• از خرید اینترنتی از سایت ها و فروشگاه های غیر مجاز مخصوصا فروشنده های دست فروش بپرهیزید.
• به نوع جنس و کیفیت بسته بندی و گارانتی محصول دقت کنید.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟

سایر نظرات

  • احمد | ۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲ ب٫ظ

    یک صفحه پر کردی آخر نتونستی دو تا مارک خوب معرفی کنی.

  • علی | ۲۲ تیر ۱۴۰۰ - ۵:۱۴ ب٫ظ

    آخر نفهمیدم که کدام مارک از لنت ترمز بهتر است…من تا آخرش خواندم ولی نفهمیدم چه آنتی خوبه چون آنتی بدرد نمیخوره….زحمت کشیدی برادر…

  • میعادپورمیر | ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۹:۵۶ ب٫ظ

    خداییش اگه دوتا مارک خوب لنت رو نام میبردی چی میشد مسخره بدرد من چی میخوره که بفهمم چ الیاژی توی ساخت لنت استفاده شده خودتم بهتر میدونی ده ها شرکت تقلبی هستن که به اسم یه شرکت دیگه لنت آشغال میسازن پس اون شعر ورات رو پاک کن دو سه تا مارک اصلی رو تو صفحه بنویس تا خواننده هم لذت ببره.بسلامت