رشد ۱۰۰درصدیِ تولید خودرو در سایپا

سه شنبه - 21 تیر 1401

پیشرانه – بنابر اعلام گروه خودروسازی سایپا متوسط تولید روزانه این شرکت از ۱۰۵۷ دستگاه در بهمن ۱۴۰۰ به ۲۱۲۰ دستگاه در خرداد امسال رسیده و افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

پیشرانه – بنابر اعلام گروه خودروسازی سایپا متوسط تولید روزانه این شرکت از ۱۰۵۷ دستگاه در بهمن ۱۴۰۰ به ۲۱۲۰ دستگاه در خرداد امسال رسیده و افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

به گزارش وبسایت خبری «پیشرانه» به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ گروه خودروسازی سایپا با ظرفیت تولید یک میلیون دستگاه انواع خودروی سواری و تجاری، تولید ۶۵۰ هزار دستگاه خودرو را برای سال ۱۴۰۱ برنامه ریزی کرده است که نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش ۶۴ درصدی خواهد داشت.

 این گزارش می‌افزاید، هدفگذاری گروه سایپا برای تولید خودرو از ابتدای فروردین تا پایان خرداد ۱۴۰۱، تولید ۴۴ هزار دستگاه خودرو بوده، اما آمار تولید تجمعی تا پایان خرداد ماه ۹۹ هزار و ۸۳۹ دستگاه بوده که افزایش ۱۰۴ درصدی نسبت به برنامه ریزی صورت گرفته را نشان می‌دهد. همچنین، از این تعداد ۸۶ هزار و ۸۸۹ خودروی کامل تولید شده که حاکی از رشد ۸۷ درصدی نرخ عبور مستقیم است.

همچنین متوسط تولید روزانه خودرو، از ۱۰۵۷ دستگاه در بهمن ۱۴۰۰ به ۲۱۲۰ دستگاه در خرداد ماه رسیده که افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

 براساس این گزارش، اصلاح ساختار زنجیره تامین خودرو، تامین قطعات الکترونیکی و گلوگاهی با هدف کاهش خودرو‌های کف و افزایش ظرفیت قوای محرکه از مهمترین برنامه‌های شرکت سایپا در حوزه افزایش تولید و کیفیت و عمق ساخت داخل است که براساس فرمان ۸ ماده‌ای رئیس جمهور در دستور کار قرار گرفته است.

 این گزارش می‌افزاید؛ همچنین تولید و عرضه خودرو‌های جدید تا پایان سال ۱۴۰۴ در این شرکت برنامه ریزی شده است که بر این اساس، گروه خودروسازی سایپا ۲ خودروی جدید را تا پایان سال ۱۴۰۱، یک خودروی اقتصادی در سال ۱۴۰۲، یک خودروی جدید در سال ۱۴۰۳ و یک خودرو نیز در سال ۱۴۰۴ روانه بازار خواهد کرد.

 براساس این گزارش، در حوزه ارتقای کیفیت ۴۲ زیرپروژه با هدف رشد ۳ درصدی شاخص CSI، کاهش ۱۵ درصدی شاخص IQS، کاهش ۱۰ درصدی شاخص IVA و کاهش ۱۰ درصدی شاخص SVA برنامه ریزی شده است.

 

همچنین در حوزه ساخت داخل، با تعریف ۴۰ طرح، کاهش ارزبری حدود ۷۰ میلیون یورو هدفگذاری شده است که برای تحقق آن همکاری با شرکت‌های صنایع هوافضا، شرکت‌های صنایع دفاعی، دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت و شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار قرار گرفته است.

 در حوزه صادرات نیز، صادرات ۴۵۵۰ خودرو به مقصد عراق، سوریه، ونزوئلا، الجزایر، لبنان، تونس و نیجریه هدفگذاری شده است که نسبت به سال ۱۴۰۰، با رقم ۲۰۱۰ دستگاه خودروی صادر شده، رشد ۱۲۶ درصدی خواهد داشت و ۴۸ میلیون دلار ارزآوری عاید کشور خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید، تعداد خودرو‌های ناقص در گروه خودروسازی سایپا نیز از حدود ۸۰ هزار دستگاه در دی ماه ۱۴۰۰ به ۹ هزار دستگاه در پایان خرداد ۱۴۰۱ رسیده است که حاکی از کاهش بیش از ۷۰ هزار خودرو ناقص کف پارکینگ هاست.

همچنین تا پایان خرداد ۱۴۰۱، بیش از ۹۷ هزار خودرو به مشتریان تحویل شده است که تعداد خودروی تحویل شده در فروردین ماه ۱۹ هزار و ۵۸۷، در اردیبهشت ماه ۳۶ هزار و ۱۶۷ و در خرداد ماه ۴۲ هزار و ۱۸۱ خودرو بوده است.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟

سایر نظرات

  • محمد | ۲۲ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۲ ب٫ظ

    آمار مسخره.
    هفتاد هزار تا خودرو رو توی انبار دپو کردن. حالا که با نصب دو تا آپشن چینی و افزودن پسوند s و .. مجوز افزایش قیمت گرفتن دادن بازار بعد میگن افزایش ۱۰۰ درصدی تولید!