مردم حق اعتراض به قیمت و کیفیت خودرو دارند اما نمایندگان خیر

چهارشنبه - 19 مرداد 1401

پیشرانه – اوضاع شان خراب است و خراب است و خراب؛ حرف از قطعه سازانیست که این روزها دل پری از خودروسازان، از دولت، از صحبت های غیرمنطقی نمایندگان مجلس، از چینی ها و قطعات چینی، از مالیات بر ارزش افزوده، از شهرداری، از اداره کار و بسیاری دیگر دارند.

پیشرانه – اوضاع شان خراب است و خراب است و خراب؛ حرف از قطعه سازانیست که این روزها دل پری از خودروسازان، از دولت، از صحبت های غیرمنطقی نمایندگان مجلس، از چینی ها و قطعات چینی، از مالیات بر ارزش افزوده، از شهرداری، از اداره کار و بسیاری دیگر دارند.
به گزارش وب سایت خبری «پیشرانه» پای درد دل یکی از آنها نشستیم، او از دولتی ها گله کرد که چرا مشکلات قطعه سازان را باور نمی کنند؛ بدبختی اینجاست که با این همه مشکل، مسئولان می گویند مشکلی نیست و بانک مرکزی می گوید مساله تولید با نقدینگی حل نمی شود و جالب تر اینکه مشکلات صنعت خودرو را به گردن قطعه سازان می اندازند.
به گفته این قطعه ساز، اگر کاری برای حل مشکلات و مسائل ما نمی کنید، حداقل آنها را بپذیرید و اتاق فکر تشکیل دهید، چون وقتی مشکلات را قبول نمی کنید، ته دل قطعه سازان بیشتر خالی می شود؛ اکنون قطعه سازان بابت فعالیت مستمری که دارند و برای روی کار ماندن این صنعت زیان ۴۷ هزار میلیارد تومانی کرده اند و باز هم به فعالیت خود ادامه می دهند.
او گفت: سال گذشته تعداد خودروهای ناقص کف پارکینگ خودروسازان به ۱۷۰ هزار خودرو رسیده بود و اگر قطعه سازان نبودند و قطعات مورد نیاز را فراهم نمی کردند اکنون همین خودروسازان با افتخار اعلام نمی کردند که خودروهای کف پارکینگ صفر شده است.
نه تنها این قطعه ساز، بلکه تمام قطعه سازان کشور شرایط مشابه و مشکلات زیادی بر سر راه تولید دارند؛ آنها بعد تحریم ها آمدند و پای کار ماندند، با سرمایه شخصی بدون کمک بانک ها سالن تولید راه انداختند و برای بسیاری از نان آوران کشور شغل ایجاد کردند، دانشجویانی را مشغول به کار کردند که به راحتی نمی توانستند کاری پیدا کنند.

عاشق تولید بودند و با وجود اینکه از دولت بدهکار بودند و مطالباتشان سر به فلک کشید و میلیاردی شد، اما کار را تعطیل نکردند؛ حال چگونه نماینده ای که هیچ اطلاعاتی از این صنعت ندارد و نمی داند ایجاد یک واحد تولیدی چه سختی هایی دارد می آید و درباره آنها اظهار نظر می کند؟ قطعا با دانشی که دارد و تجربه نداشته اش، استنباط او درست است.

امیرحسن کاکایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه مردم حق اعتراض به قیمت و کیفیت خودرو دارند اما نمایندگان خیر، تاکیدکرد: نمایندگان مجلس پاسخ دهند که تاکنون کدام مانع مهم را از از مسیر صنعت خودروسازی برداشته‌اند که می آیند در مورد فعالیت قطعه سازان اظهار نظر می کنند؟

به گفته این کارشناس صنعت خودرو، وکیل مجلس فقط سوال‌کننده نیست، پاسخگو نیز هست. شرایط کنونی برآیند مجموعه‌ای از اقدامات حاکمیتی است که مسیر اصلاح آن از مجلس می گذرد.

به گفته یکی از قطعه سازان، نماینده مجلسی که تاکنون یک کارگاه سه نفره را مدیریت نکرده چگونه می تواند در مورد آن انتقاد کند؟ می گویند کیفیت قطعات ضعیف است، تا به حال به این فکر کرده اید که همین صنعت چگونه بدون حمایت سر پا مانده؟ قطعه سازان با این حجم زیاد از طلبی که دارد باز کار را تعطیل نکرده اند. همین نمایندگان مجلسی که صنعت خودرو و قطعه سازی را مورد انتقاد قرار می دهند، تاکنون برای تهیه مواد اولیه به بورس کالا رفته اند؟ با بانک ها سرو کله زده؟ خیر.

بله، این نماینده مجلس درست می گوید، مشکل این صنعت قطعه سازانی هستند که باز با وجود مشکلات ادامه دادند.

بله آقای ایزدخواه، قطعه سازان اشتباه می کنند با وجود اینکه کشورهای دیگر همچون امارات از آنها دعوت می کند که در این کشور فعالیت کنند، دعوت آنها را پس می زنند و به فکر رشد کشور هستند مطمئن باشید دعوت های مستمر امارات بی اثر نخواهد بود و روزی همین صحبت های شما آنها را از این کشور فرار می کنند و مردم ضرر می کنند.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟