خریداران خودرو از مرحله دوم سامانه یکپارچه چقدر سود خواهند کرد؟ + جدول اردیبهشت ۱۴۰۲

یکشنبه - 24 اردیبهشت 1402

پیشرانه – مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه از تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ شروع شده و تا تاریخ ۲۹ اردیبهشت ادامه خواهد داشت. در این طرح، ۲۱ خودرو برای فروش عرضه شده‌اند و تنها چهار خودرو هنوز قیمت نهایی خود را مشخص نکرده‌اند. با این حال، خودروسازان اعلام کرده‌اند که قصد دارند با مشتریان خود به قیمت روز تسویه حساب کنند.

پیشرانه – مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه از تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ شروع شده و تا تاریخ ۲۹ اردیبهشت ادامه خواهد داشت. در این طرح، ۲۱ خودرو برای فروش عرضه شده‌اند و تنها چهار خودرو هنوز قیمت نهایی خود را مشخص نکرده‌اند. با این حال، خودروسازان اعلام کرده‌اند که قصد دارند با مشتریان خود به قیمت روز تسویه حساب کنند.

به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه» برای محاسبه سود سرمایه‌گذاران ثبت نام کننده در این طرح، با توجه به قیمت روز محصولات، می‌توان دید که سود آن‌ها بین ۱۱۵ تا ۶۹۰ میلیون تومان است. در این محاسبه سود، هزینه‌های اضافی و تغییرات قیمتی خودروها در نظر گرفته نشده است.

از میان خودروهای عرضه شده در این طرح، فونیکس تیگو ۸ پرومکس با اختلاف ۶۹۰ میلیون تومان بین قیمت کارخانه و بازار، سودده‌ترین محصول است. اما با در نظر گرفتن درصد سود، خودروی ساینا S با اختلاف ۵۳ واحد درصدی بیشترین سود را به خریداران خود اختصاص می‌دهد.

سه محصول دیگر از خودروهای عرضه‌ شده، یعنی کوییک GX، ساینا GX و شاهین اتومات، هنوز قیمت نهایی خود را مشخص نکرده‌اند. همچنین، قیمت ساینا S اتومات نیز هنوز در بازار قطع نشده است. به همین دلیل، این خودروها در محاسبات این گزارش در نظر گرفته نشده‌اند.

همچنین، اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار برای کوییک پلاس اتومات حدود ۱۲۸ میلیون تومان، برای کوییک R مدل GX حدود ۱۱۶ میلیون تومان و برای شاهین حدود ۱۸۳ میلیون تومان است.

خودروی اطلس که فرزند جدید خانواده کوییک سایپا است، هنوز به بازار وارد نشده و قیمت آن مشخص نیست. در حالی که ساینا S با تفاوت ۱۲۹ میلیون تومانی بین قیمت کارخانه و بازار، دومین خودروی سایپا با بیشترین تفاوت محسوب می‌شود و پس از شاهین در رده دوم قرار دارد. این خودرو با تفاوت ۵۳.۴ درصدی بین قیمت کارخانه و بازار، بیشترین تفاوت درصدی را در میان تمام خودروهای عرضه شده در دومین طرح فروش سامانه یکپارچه دارا است.

مدیران خودرو، یکی از تولیدکنندگان اصلی خودرو در این طرح فروش حضور دارد و شش محصول خود را به بازار عرضه کرده است. فونیکس تیگو ۸ پرومکس با تفاوت ۶۹۰ میلیون تومانی بیشترین سود را برای ثبت‌نام کنندگان در این طرح به ارمغان می‌آورد.

همچنین، آریزو ۶ پرو با تفاوت ۳۱۲ میلیون تومانی، X55 پرو با تفاوت ۲۴۳ میلیون تومانی، X22 پرو اتوماتیک با تفاوت ۲۳۴ میلیون تومانی و X22 پرو دنده‌ای با تفاوت ۲۸۵ میلیون تومانی هم تفاوت قیمتی خود را از کارخانه تا بازار ثبت کرده‌اند.

خودروی آریزو ۵ توربو، که سدان متوسطی است و از تولیدکننده ی مدیران خودرو به بازار عرضه شده است، در حال حاضر با قیمت یک میلیارد و ۳۱۲ میلیون تومان در بازار موجود است. البته هنوز در کارخانه نیز با قیمت یک میلیارد و ۵۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد تا در انتظار خریداران با سود ۲۵۷ میلیون تومانی قرار بگیرد.

در این طرح فروش سامانه یکپارچه، شرکت‌های فرداموتورز و کرمان موتور نیز حضور دارند. فرداموتورز سه محصول فردا SX5، فردا T5 و سوبا M4 را عرضه کرده است. اختلاف قیمت فردا T5 و فردا SX5 به ترتیب ۱۶۶ میلیون و ۴۵۱ میلیون تومان است و بدین ترتیب فردا T5 به عنوان پربازده‌ترین خودرو در این طرح شناخته می‌شود. هنوز قیمت سوبا M4 برای بازار مشخص نشده است و فقط قیمت کارخانه‌ای آن، که دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است، اعلام شده است.

کرمان موتور نیز با سه محصول جک (J) شرکت کرده است. جک J4، جک J7 و جک S3 سه خودرویی هستند که با اختلاف قیمت ۱۱۵ میلیون، ۱۹۲ میلیون و ۲۵۵ میلیون تومانی به بازار عرضه شده‌اند. در این گروه خودروی جک S3 به عنوان پربازده‌ترین خودرو، صرفه‌جویی بیشتری را به خریداران خود ارائه می‌دهد.

جدول میزان سود خریداران مرحله دوم سامانه یکپارچه اردیبهشت ۱۴۰۲

 

نام خودرو قیمت کارخانه (میلیون تومان) قیمت بازار(میلیون تومان) سود خریدار (میلیون تومان)
کوییک مدل GX
کوییک پلاس اتوماتیک ۳۲۷.۰۸۷ ۴۵۵ ۱۲۷.۹۱۳
سایناS اتوماتیک ۳۳۰.۹۳۲
کوییکR مدل GX ۲۵۱.۲۶۲ ۳۶۷ ۱۱۵.۷۳۸
شاهین ۴۲۵.۱۶۶ ۶۰۸ ۱۸۲.۸۳۴
شاهین اتوماتیک
ساینا مدل GX
سایناS ۲۴۱.۰۸۱ ۳۷۰ ۱۲۸.۹۱۹
اطلس
آریزو۶ پرو ۱.۴۳۰ ۱.۷۴۲ ۳۱۲
فونیکس تیگو ۸ پرومکس ۲.۶۳۰ ۳.۳۲۰ ۶۹۰
X۵۵ پرو ۱.۲۲۰ ۱.۴۶۳ ۲۴۳
X۲۲ پرو اتوماتیک ۸۷۱ ۱.۱۰۴ ۲۳۳
X۲۲ پرو دنده ای
آریزو۵ توربو ۱.۰۵۵ ۱.۳۱۲ ۲۵۷
فردا SX۵ ۱.۳۵۰ ۱.۵۱۶ ۱۶۶
فردا T۵ ۱.۳۰۶ ۱.۷۵۷ ۴۵۱
سوبا M۴ ۲.۳۰۰
جکS۳ ۹۵۵ ۱.۲۱۰ ۲۵۵
جکJ۴ ۰.۷۸۵ ۰.۹۰۰ ۱۱۵
جکJ۷ ۱.۷۵۰ ۱.۹۴۲ ۱۹۲

 

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟