«پیشرانه» گزارش می‌دهد

به زودی عرضه خودروهای ژاپنی و اروپایی آغاز می شود

دوشنبه - 7 خرداد 1403

پیشرانه – رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه به زودی عرضه خودروهای ژاپنی و اروپایی آغاز می شود بیان کرد : دور جدید عرضه خودروهای وارداتی در سامانه طی روزهای آتی برگزار می شود. به گزارش وب سایت خبری پیشرانه ، مهدی ضیغمی گفت: این دوره هم به دارندگان اولویت های قبلی اختصاص […]

پیشرانه – رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه به زودی عرضه خودروهای ژاپنی و اروپایی آغاز می شود بیان کرد : دور جدید عرضه خودروهای وارداتی در سامانه طی روزهای آتی برگزار می شود.

به گزارش وب سایت خبری پیشرانه ، مهدی ضیغمی گفت: این دوره هم به دارندگان اولویت های قبلی اختصاص دارد. اما با توجه به اینکه حجم عرضه فراتر از تعداد اولویت های باقی مانده در سامانه وارداتی ها است، بزودی بخش قابل توجهی از خودروهای ژاپنی، اروپایی و… در قالب عرضه مازاد به فروش خواهند رسید.چرا که در دوره قبلی سامانه وارداتی ها (بنزینی)، هشت هزار خودرو از نشان های ژاپنی، کره ای و اروپایی به متقاضیان سامانه وارداتی ها تخصیص داده شد. اما کمتر از سه هزار مشتری این خودروها را انتخاب کردند.
لغو اولویت از اواخر تیرسال جاری
معاون وزیر صمت تاکید کرد: لذا باید توجه داشت که با توجه به سیاست گذاری های انجام شده، در صورت عدم انتخاب خودرو توسط دارندگان اولویت در سامانه وارداتی ها (بنزینی)، عملاً از اواخر تیر ۱۴۰۳ این اولویت ها ارزش کاربردی ندارد. برای همین پیشنهاد می شود که در عرضه های پیش رو، افرادی که هنوز خودرو در سامانه انتخاب نکرده اند، تعیین تکلیف نهایی را انجام دهند.
ثبت ۱۴۰ هزار نفر برای خودروهای برقی
رئیس سازمان توسعه تجارت همچنین در خصوص آخرین وضعیت فروش خودروهای برقی تصریح کرد : بیش از ۱۴۰ هزار نفر برای خودروهای برقی حساب خود را وکالتی کرده اند و انتخاب اولیه انجام داده اند.
ضیغمی توضیح داد : البته باید در نظر داشت افرادی که در این دوره عرضه خودروهای برقی اولویت تحویل دریافت نکنند، در صف قرار نمی گیرند و در دوره های بعدی ثبت نام، فرایند دوباره تکرار می شود. همچنین وجوه مشتریان از روز دوشنبه از حالت وکالتی خرج خواهد شد.
وی با بیان اینکه تیراژ خودروهای برقی در دوره اول ثبت نام ۱۰ هزار دستگاه است و با افزایش ظرفیت واردات خودروهای برقی، دوره های بعدی ثبت نام انجام خواهد شد،اضافه کرد: در حال حاضر شرکت های واردکننده خودروهای برقی این امکان را دارند تا تیراژ بیشتری از محصولات را به بازار بفرستند.
ترخیص ۱۳ هزار خودروی وارداتی
این مقام مسئول درباره وضعیت واردات خودرو به کشور نیز تصریح کرد : در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار دستگاه خودروی خارجی به کشور وارد شده است. از این میزان بیش از ۱۳ هزار خودرو ترخیص شده و بخش عمده آن با پلاک ملی به متقاضیان سامانه تحویل داده شده است. باید توجه داشت که حجم قابل توجهی از خودروهای وارداتی در مسیر ایران هستند و بخشی دیگر هم پشت گمرک قرار دارند.
رئیس سازمان تجارت ادامه داد : به دنبال آن هستیم که از تابستان ۱۴۰۳، متقاضیان خودروهای وارداتی بتوانند دسترسی راحتی به این دسته از محصولات داشته باشند. لذا با توجه به حجم عرضه انجام شده و عدم تعیین تکلیف توسط بخشی از دارندگان اولویت (از اسفند ۱۴۰۱)، قاعدتاً در عرضه های بعدی اولویت های قبلی ارزشی در تخصیص نخواهند داشت.
فرایند تخصص ارز به واردکنندگان
ضیغمی در زمینه تخصیص ارزنیز اظهار کرد : فرایند اجرایی کردن تخصیص ارز به خودروهای جانبازان در دست انجام است و بزودی نتایج مثبت آن اعلام خواهد شد. همچنین در زمینه تخصیص ارز به سایر خودروهای وارداتی (برقی – بنزینی – هیبرید) دستورالعمل هایی در دست انجام است و همکاری خوبی را در این زمینه شاهد هستیم.
افزایش سرعت شماره گذاری وارداتی ها
وی همچنین در پایان در خصوص بحث شماره گذاری خودروهای وارداتی گفت : با همکاری پلیس راهور، سرعت تخصیص پلاک ملی به خودروهای صفر کیلومتر وارداتی افزایش چشم گیری داشته و در حال حاضر به صورت روزانه تعداد قابل توجهی از خودروهای وارداتی به دست خریداران می رسند.

5 از 1 رای

نظر شما چیست؟