انتخابات ریاست جمهوری
«پیشرانه» بررسی می‌کند

فقدان برنامه خودرویی مدون از سوی نامزدهای ریاست جمهوری

پنجشنبه - 7 تیر 1403

پیشرانه – با توجه به نقش خودرو در صنعت و اقتصاد کشور بعضی از کاندیداهای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در تبلیغات خود به این موضوع هم پرداخته و وعده‌هایی نیز دادند؛ اما فقدان برنامه خودرویی نامزدهای ریاست جمهوری نشان می‌دهد که آن‌ها هنوز برای بهبود اوضاع بازار خودرو فکری نداشته و صرفاً به حرف‌های مردم‌پسند […]

پیشرانه – با توجه به نقش خودرو در صنعت و اقتصاد کشور بعضی از کاندیداهای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در تبلیغات خود به این موضوع هم پرداخته و وعده‌هایی نیز دادند؛ اما فقدان برنامه خودرویی نامزدهای ریاست جمهوری نشان می‌دهد که آن‌ها هنوز برای بهبود اوضاع بازار خودرو فکری نداشته و صرفاً به حرف‌های مردم‌پسند تکیه کرده‌اند.

خودرو در سال‌های اخیر با توجه به حوادث و اتفاقاتی که پشت سر گذاشته به یکی از شاخص‌های مهم زندگی مردم بدل شده است. خودرو همراه با خوراک، پوشاک و مسکن چهار شاخص زندگی مردم به شمار می‌آیند. به همین علت بررسی روند قیمت‌های بازار خودرو نیز برای بسیاری از مردم به یک عادت مهم روزانه تبدیل شده است.

قیمت خودرو هم مانند قیمت ارز به شاخصی تأثیرگذار در اتخاذ تصمیم‌های روزانه بدل شده است. این مسئله نشان می‌دهد که خودرو همچنان دارای کارکردی سرمایه‌ای است و بازار هنوز به تعادل نرسیده است.

این موضوع با توجه به جایگاه و اهمیت از چشم سیاست‌مداران نیز پنهان نمانده و نامزدهای ریاست جمهوری نیز بنا به فراخور به آن پرداخته‌اند.

بااین‌حال مواجهه و برخورد کاندیداهای ریاست جمهوری با این مسئله در نوع خود تعجب‌برانگیز بود.

در حال حاضر صنعت خودروسازی کشور برای برون‌رفت از وضعیت فعلی به یک برنامه منسجم، مدون و قابل‌اجرا نیاز دارد. برنامه‌ای که بتوان در عمل گام‌به‌گام آن را طی کرد و به نتیجه مطلوب رسید؛ اما برخلاف تصور در گفته‌ها و تبلیغات هیچ‌یک از نامزدها چه آن‌ها که به‌صورت گسترده‌تر به این موضوع پرداخته و چه آن‌ها که گذرا به خودرو اشاره‌کرده‌اند، اثری از برنامه‌ریزی دیده نمی‌شود.

به عبارت بهتر جای خالی برنامه در دولت آینده به‌خوبی دیده می‌شود. حتی نامزدهایی که بیشتر از سایرین به موضوع خودرو ورود کرده و به‌طور مرتب و با حضور کارشناسان به برگزاری سلسله نشست‌های خودرویی اقدام کردند. حتی آنان که درباره آزادسازی واردات صحبت کردند. به نظر می‌رسد در نگاه اول بیان همین حرف‌ها ازنظر آن‌ها کافی بوده و باعث جلب‌توجه و درنتیجه جذب رأی مردم می‌شود.

اما از همین حالا فقدان برنامه خودرویی نامزدهای ریاست جمهوری را می‌توان به‌عنوان یک نقطه منفی برای آنان در نظر گرفت. کمبود و عدم تأمین به‌موقع ارز، نقدینگی، دولتی بودن، مشکلات واردات، چالش‌های تولید با حرف‌ها و وعده‌های شیرین برطرف نمی‌شود!

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟