گارانتی خودرو

گارانتی خودرو و نکاتی بسیار مهم درباره آن!

جمعه - 12 مهر 1398

پیشرانه- همه‌کسانی که خودرو صفر داشته‌اند یا یک خودرو دسته دوم خریده‌اند با یک سری سؤالات رایج درباره خودرو‌شان مواجه شده‌اند که آیا خودرو من اصلاً گارانتی معتبر شرکتی دارد؟ هرچند کیلیومتر کارکرد، باید برای سرویس دوره مراجعه کنم؟ اگر سرویس دوره خودرو را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟ چه مواردی گارانتی را باطل می‌کند؟ اصلاً چرا باید به نمایندگی مراجعه کنم ؟ و تعداد زیادی سؤال دیگر…

پیشرانه- همه‌کسانی که خودرو صفر داشته‌اند یا یک خودرو دسته دوم خریده‌اند با یک سری سؤالات رایج درباره خودرو‌شان مواجه شده‌اند که آیا خودرو من اصلاً گارانتی معتبر شرکتی دارد؟ هرچند کیلیومتر کارکرد، باید برای سرویس دوره مراجعه کنم؟ اگر سرویس دوره خودرو را فراموش کنم چه اتفاقی می‌افتد؟ چه مواردی گارانتی را باطل می‌کند؟ اصلاً چرا باید به نمایندگی مراجعه کنم ؟ و تعداد زیادی سؤال دیگر…

در این مقاله قصد داریم تا آنجا که می‌شود به این سؤالات شما مخاطبین  وب سایت خبری «پیشرانه»  پاسخ بدهیم و از گارانتی خودرو و نکاتی بسیار مهم درباره آن را برایتان بگوییم.

اصلاً گارانتی چیست؟

واژه گارانتی به مجموعه تعهداتی گفته می‌شود که سازنده در قبال وقوع هرگونه ايراد ناشی از کيفيت نامطلوب قطعات، تجهیزات و يا فرآيند نامناسب ساخت محصول خود، تحت شرايط و زمانی خاص، جهت رفع آنچه از طريق تعمير و چه از طريق تعويض قطعات بر عهده می‌گیرد. در اين حالت هزینه‌های تحمیل‌شده بر عهده تولیدکننده محصول است.

گارانتی به شکلی بین دو طرف انجام می‌گیرد؟

ابتدا گارانتی به‌صورت یک تعهد کتبی است که دارای خصوصیت، مشخصات و یا کیفیت مشخصی است که یا می‌تواند نیازی را برآورده و یا رضایتمندی را به همراه داشته باشد.

گارانتی خودرو چیست؟

درواقع گارانتی خودرو به مجموعه خدماتی است که یک شرکت خودروساز طبق قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو به خریدار محصول خود می‌دهد و این خدمات تضمین‌کننده کیفیت و مشتری مداری آن شرکت خودروساز در قبال خودرو است. در ایران نیز خودروسازان و واردکنندگان خودرو، گارانتی‌هایی با حداقل ۱۸ ماهه و حداکثر ۵ ساله را ارائه می‌دهند. برای مثال گارانتی محصولات ایران‌خودرو برای خودرو دنا حدود ۳۶ ماه و گارانتی محصولات سایپا برای خودرو پراید حدود ۱۸ ماه است.

وقتی یک خودروساز طی قرارداد خود با مشتری برای یک خودرو ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر گارانتی تعیین می‌کند، به معنی آن است که تمامی قطعات این خودرو البته به‌جز قطعات مصرفی در این مدت یا در این مسافت شامل گارانتی شده و از خریدار هیچ پولی بابت تعمیر یا تعویض موتور یا گیربکس و دیگر قطعاتی که مصرفی نیستند دریافت نمی‌شود.

حتی قطعات مصرفی نیز (در بعضی خدمات مثل کارت طلایی ایران‌خودرو یا کارت نارنجی سایپا) تا مدتی مشخص شامل گارانتی است، دراین‌بین برخی شرکت‌ها برای جذب مشتریان، خودروهای خود را تمام و کمال گارانتی می‌کنند و خریدار در زمان گارانتی هیچ هزینه‌ای بابت سرویس‌ها نمی‌پردازد.

آیا خودرو صفر نیاز به گارانتی دارد؟

حتی زمانی که شما یک خودرو صفرکیلومتر از نمایندگی خودروسازان می‌خرید نیز باید تمام موارد گارانتی و چک اولیه زمان تحویل خودرو را بررسی کنید. از وظایف نمایندگی در زمان تحویل خودرو صفر است که باید طبق چک‌لیست و به‌صورت آیتم به آیتم تمام ادوات خودرو را در حضور خریدار آزمایش کند تا خریدار از عیوب احتمالی آگاه شود و از پذیرفتن خودرو معیوب امتناع کند.

یکی از دغدغه‌های خریداران خودرو در زمان نیاز به تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ای خودرو، سختی پذیرش نمایندگی‌ها و ارائه نشدن خدمات مشابه در تمامی نمایندگی‌ها است. البته در برخی موارد ذکر چند تبصره باعث می‌شود شرکت ارائه‌کننده خدمات بتواند به‌راحتی از مسئولیت شانه خالی کند. عرضه‌کنندگان خودرو در برگه قرارداد ذکر می‌کنند که همه قطعات خودرو به فروش رفته شامل گارانتی است به‌غیراز موارد قطعات مصرفی خودرو.

شرایط باطل شدن گارانتی خودرو

در این زمینه در ماده ۲۶ قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو آمده است: اقلام ضمانت در خودرو شامل تمامی اجزاء، قطعات و مجموعه‌های خودرو به‌جز قطعات و مواد مصرفی و استهلاکی است.

در این قانون مجموعه قطعات و مواد مصرفی خودرو که مشمول ضمانت نیست به شرح زیر اعلام‌شده است: روغن‌ها نظیر روغن‌موتور و گیربکس، مایعات نظیر مایع ضد یخ و مایع شیشه‌شوی و فیلترها مانند فیلتر بنزین و فیلتر هوا

همچنین بر اساس شرایط باطل شدن گارانتی محصولات سایپا و ایران‌خودرو، مدت‌زمان گارانتی برخی قطعات نیز کمتر از مدت‌زمان گارانتی است. در این زمینه مدت‌زمان گارانتی صفحه کلاچ و باطری نصف مدت‌زمان گارانتی و دوره گارانتی لنت ترمز، لاستیک، لامپ‌ها، تسمه‌ها، شمع موتور و تیغه برف‌پاک‌کن، معادل ۱۰ هزار کیلومتر از زمان تحویل خودرو تعیین‌شده است؛ و باید ذکر کرد که تعمیر خودروهای تحت گارانتی در تعمیرگاه‌های متفرقه باعث خروج محصول از شرایط ضمانت خواهد شد.

هزینه تعمیرات در دوره گارانتی با چه کسی است؟

طبق قانون فقط نمایندگی رسمی خودروسازان مرجع رسیدگی به شرایط گارانتی شما است. همچنین از مدتی پیش دستورالعملی نیز درباره گارانتی و خدمات پس از فروش خودرو‌های وارداتی وضع‌شده است که تمامی عرضه‌کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان رسمی و غیررسمی کالاهای سرمایه‌ای ازجمله خودرو مکلف به داشتن نمایندگی و خدمات پس از فروش هستند.

در آیین‌نامه جدید بر الزام به رعایت حقوق مصرف‌کنندگان در واردات خودروهای سواری تأکید شده و ارائه خدمات به مصرف‌کنندگان از سوی فروشندگان خودرو الزامی است.

تاکنون تنها نمایندگی‌های رسمی موظف به رعایت ضوابط و شرایط این ماده‌قانونی بوده‌اند که ازاین‌پس واردکنندگان غیر نماینده رسمی نیز باید این ماده‌قانونی را رعایت کنند.

رقابت نزدیک خودروسازان در بازارهای جهانی برای افزایش فروش باعث تغییر برنامه آن‌ها از راهبرد تولید به خدمات شده است. کارشناسان معتقدند، درگذشته شرکت‌های بزرگ با تأکید بر ارتقای کیفیت و ویژگی‌های رفاهی به دنبال سهم بیشتری از بازار بودند اما در حال حاضر بهبود خدمات پس از فروش در افزایش تقاضای خودرو نقش اساسی ایفا می‌کند.

گارانتی خودروسازان برای هر خودرو چقدر است؟

درواقع گارانتی طولانی‌مدت یک خودرو نشان از دوام و کیفیت آن محصول است. هرچقدر گارانتی یک خودرو طولانی باشد بیانگر این است که با یک خودرو کم استهلاک روبرو هستیم. البته این شامل همه خودروسازان نمی‌شود. برای مثال خودروساز کیا موتورز برای محصولات خود در امریکا برای فروش بیشتر و جلب‌توجه مشتریان گارانتی ۷ ساله را برای تمامی محصولاتش قرار داده است. شایان‌ذکر است به دلیل متنوع بود خودروها و تغییر کردن شرایط برای خودروسازان بهترین راه برای دیدن گارانتی هر خودرو مراجعه کردن به سایت خودروسازان است. برای مثال ایران‌خودرو محصولات گروه پژو را ۲۴ ماه گارانتی می‌کند ولی محصولات خانواده سمند، دنا و رانا را تا ۳۶ ماه گارانتی می‌کند. خودروسازان خصوصی هم مثل شهرخودرو برای خودرو کوپا نیز شرایط گارانتی ۵ ساله یا ۶۰ ماهه را گذاشته است.

 

 

2 از 1 رای

نظر شما چیست؟

سایر نظرات

 • فرهاد ارجمندکیا | ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۳:۱۴ ب٫ظ

  فقط دزد بازاره رفتم ماشینم سپرش شکسته بردم نمایندگی ۴۱۴۲ رجایی کرمان تعویض کردن یک سپر فوق آشغال انداختن میگن خدمات کارت طلایی همین سپر رو داده حیف پول برای کارت طلایی

 • امید | ۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶ ب٫ظ

  بنده یک کوییک آر تحویل گرفتم به مبلغ ۱۴۰ میلیون
  بعد از رسیدن به منزل دیدم قفل مرکزی کار نمیکنه و دنده عقب هم بد جا میره البته تو نمایندگی اوکی بود
  با نمایندگی تماس گرفتم گفتند امروز پنجشنبه هست شنبه بیارید
  بماند دو روز بدلیل قفل نشدن درب ها نگهبانی دادم
  شنبه صبح رفتیم نمایندگی گفتند تا به کیلومتر ۱۰۰۰ نرسیدی نمیتونیم رایگان کاری براتون بکنیم
  گفتم من تا ۱۰۰۰ کیلومتر باید نگهبانی بدم !! گفتند برو مغازه بغلی ۱۰۰ هزار کارت بکش تا برات یکاریش کنیم
  خلاصه کارت رو کشیدم و بعد از پنج دقیقه ماشین رو تحویل دادن و گفتد دنده عقب درست شد و مشکل قفل هم درب صندوق عقب خراب هست و یه جوری درستش کردیم فقط باید محکم درب رو ببندی .
  بعد از یک هفته کارکردن با خودرو قسمت شد با دنده ۵ حرکت کنیم که دیدم جا نمیره
  با دنده ۴ رو دور موتور ۳۵۰۰ به بالا هم ماشین ریپ میزنه
  مجدد وقت گرفتم و رفتم به نمایندگی
  گفتند زیر ۱۰۰۰ کیلومتر اومدی و هزینه اش رو باید بدی
  زنگ زدم سایپا مرکزی گفتند نه نباید هزینه بدی شما گارانتی هستی
  مجدد نمایندگی گفت برای تعویض قطعه شما گارانتی هستی ولی تعمیر قطعه شاملش نمیشه
  زنگ زدم سایپا اون ها هم تایید کردند
  خلاصه خودرویی صفر ما تو دو هفته کلی خراب شد کلی وقت هدر دادیم و کلی هم هزینه کردیم
  خداسر هیچکس نیاره
  نمایندگی سایپا ( طاهرخودرو ) در شهریار کد ۱۱۵۷

 • حسین | ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱:۵۴ ق٫ظ

  سلام درود بنده ماشین صفر از نمایشگاه خریدم متاسفانه نمیدانم گارانتی دارد یا باطل شده است اگر میشه کد با نرم افزار وجوددارد که با گوشی به مدت اعتبار گارانتی نگاه کنیم هر چه تو اینترنت سرچ کردم پیدا نکردیم

 • بیژن | ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱:۳۷ ق٫ظ

  رنگ کاپوت چند نقطه زرد شده بود پولیش کردم به اندازه دو وجب زرد شد رفتم سایپا میگه عوامل خارجی باعثش شد ولی حالا گلگیر و درب ماشین هم اینطوری شد تهران هم عکس ماشین دید کارشناس میگه عوامل خارجی آقا چه عوامل خارجی هست هر روز یه قسمت ماشین زرد میشه

 • محمد | ۲۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷ ق٫ظ

  سلام من خودروی ۲۰۶ رو برج ۲ آزمایشگاه خریدم خودروی تحویلی ۱۲ سال ۱۴۰۰ بوده .رفتم گارانتی فعال کنم گفتن گارانتی برج ۵ باطل شده …. چکار بایدبکنم گارانتی فعال بشه.ماشین رو فروختم خریدار به خاطر گارانتی دبه کرده معامله ارو فسخ کنه لطفاراهنماایم کنید ممنون