چشم انداز مطلوب “ولبهمن”

پیشرانه -مرور عملکرد شاخص های فروش و سودآوری بهمن لیزینگ با در نظر گرفتن فعالیت های سال گذشته این مجموعه نشان میب دهد “ولبهمن” چشم انداز مطلوب و قابل توجهی برای سهامدانش دارد.

0

پیشرانه -مرور عملکرد شاخص های فروش و سودآوری بهمن لیزینگ با در نظر گرفتن فعالیت های سال گذشته این مجموعه نشان میب دهد “ولبهمن” چشم انداز مطلوب و قابل توجهی برای سهامدانش دارد.

به گزارش وب سایت خبری «پیشرانه» شرایط نامساعد بازارسرمایه در سال گذشته بسیاری از شرکت های بورسی را با چالش هایی از جمله ریزش قیمت سهم و زیان قابل توجه سهامداران مواجه ساخت. از آن جا که شرکت های لیزینگ همواره نقش قابل تاملی در تامین مالی مشتریان خود داشته اند، درشرایط ریزش بازار مشکلات مذکور برایشان محقق شد. اگر چه در این روند، شرکت های لیزینگ بیشترین روند اصلاح قیمت سهم را تجربه کردند، همچنین مرورعملکرد شاخص های فروش و سود آوری بهمن لیزینگ در سال ۱۴۰۰ با در نظر گرفتن فعالیت های سال گذشته این مجموعه حکایت ازآن دارد که “ولبهمن” چشم انداز مطلوب و قابل توجه ای  برای سهامدارنش دارد.

در آمد و سود ناخالص

شرکت لیزینگ بهمن در گزارش صورت‌های مالی میاندوره‌ای ۳ماهه منتهی به خردادماه سال۱۴۰۰ درآمد حاصل از لیزینگ را طی این دوره برابر با ۷۸۸,۸۰۴میلیون ریال ارائه‌کرده و سود ناخالص این شرکت لیزینگ بالغ‌بر ۱۷۴,۱۱۳میلیون ریال گزارش شده است.

روند سود آوری دوره جاری

سود خالص شرکت لیزینگ بهمن پس از کسر مالیات در پایان دوره ۳ ماهه برابر با ۱۱۶,۳۶۱ میلیون ریال به ثبت رسید و در مقایسه با ۳ ماهه ابتدایی سال مالی گذشته ۲۱۶ درصد افزایش را در به همراه داشت. همچنین سود انباشته در پایان دوره مالی با رشد ۲۳۹ درصدی نسبت به دوره ۳ ماهه سال گذشته به مبلغ ۱,۲۶۸,۴۶۵ میلیون ریال رسید . ضمنا سود هر سهم پس از کسر مالیات در پایان دوره ۳ ماهه منتهی به خردادماه ۱۴۵ ریال شناسایی‌شد.

روند سود آوری ها سال گذشته

بر اساس این گزارش ، شرکت لیزینگ بهمن در پایان اسفندماه سال ۱۳۹۹ مجموع سود خالص پس از کسر مالیات خود را برابر با ۸۱۴ میلیارد ریال به ثبت رساند که  حاکی  از رشد ۹۰ درصدی نسبت به سال گذشته بود.  همچنین سود انباشته پایان دوره این شرکت با رشد ۸۷ درصدی به مبلغ ۱,۱۵۲ میلیارد ریال رسید. سود هر سهم  نیز پس از کسر مالیات ۱,۰۱۸ ریال بر آورد شد .

افزایش ۱۶۲ درصدی منابع مالی

بهمن لیزینگ مجموع منابع خود را در پایان سال مالی ۱۳۹۹ را برابر با ۴،۴۶۲ میلیارد ریال شناسایی کرد و بیشترین منبع مالی مربوط به تسهیلات بانکی با ۱،۶۷۴ میلیارد ریال بود. البته  برآورد شرکت تا پایان سال مالی جاری (منتهی به اسفندماه ۱۴۰۰) بر این بوده که مجموع منابع مالی شرکت با رشد ۱۵۳ درصدی به ۱۱,۲۹۱ میلیارد ریال خواهد رسید .

رشد شاخص های فروش

این گزارش می افزاید : بهمن لیزینگ در پایان سال مالی ۱۳۹۹ درآمد‌های عملیاتی خود را که شامل فروش خالص و درآمد تأمین مالی فعالیت لیزینگ بوده را مبلغی بالغ بر ۳,۲۶۵ میلیارد ریال به ثبت رساند. همچنین  فروش خالص این شرکت ۲,۹۶۹ میلیارد ریال بود که از فروش ۷۸۳ دستگاه وسیله نقلیه حاصل شد . در مجموع  فروش”ولبهمن” با رشد ۱۹۳ درصد  نسبت به سال گذشته همراه شد.

البته طی یک سال  گذشته پر فروش‌ترین محصول بهمن لیزینگ مربوط به «وانت کارا» با ۵۱۶ دستگاه بود که از فروش این محصول ۸۳۸ میلیارد ریال درآمد کسب شده است.

روند صعودی فروش و در آمد عملیاتی

گزارش منتشر شده عملکرد شش ماهه اول سال ۱۴۰۰شرکت بهمن لیزینگ در سایت کدال  حاکی از آن است که  میزان درآمد عملیاتی شرکت ۲،۱۷۲،۵۴۴ میلیون ریال محقق شده که نسبت به گزارش مشابه دوره قبل با ۱۷۸درصد رشد همراه بود .  همچنین تعداد فروش شرکت  در شش ماهه اول سال ۵۳۵ دستگاه صورت پذیرفته که با توجه به  فروش ۲۷۸ دستگاه در شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ نسبت به گزارش مشابه دوره قبل۹۲ رشد داشت.

تعداد خودروهای فروخته شده شرکت بهمن لیزینگ (سهامی عام) طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۳۱/۰۶/۱۴۰۰

تمرکز بر رشد صعودی سود آوری

بر اساس این گزارش مواردی از جمله ارزش آفرینی و تامین منافع سهامداران، ارائه روش های نوین و کاهش آهنگ رشد مطالبات معوق در حوزه وصول مطالبات ، ارتقاء مدیریت وجوه نقد برای  استفاده بهينه از منابع مالی موجود از طریق انتشار اوراق در بازار سرمایه، ایجاد تعامل بیشتر با بانک ها در جهت اخذ منابع مالی ارزان قیمت و سعي در كاهش قيمت تمام شده تسهيلات اعطايي به مشتريان مورد توجه ،همچنین  افزایش سهم بازار شرکت با تکیه بر استفاده از شبكه گسترده نمايندگي هاي مجاز فروش و خدمات پس از فروش گروه بهمن  و رشد فروش و سود آوری بالاتر به عنوان اهداف و برنامه های بنیادین مدیران بهمن لیزینگ به شمار می آید . البته  در این روند محتمل بودن برنامه افزایش سرمایه از محل سود انباشته به منظور بهبود ساختار مالی و جلوگیری از خروج نقدینگی و در پی آن  افزایش حجم فعالیت عملیاتی شرکت جهت رشد صعودی سود آوری بیشتر مورد توجه قرار دارد .

تداوم داشتن رتبه اول

شركت بهمن ليزينگ همواره از لحاظ كيفيت افشا و اطلاع رساني به موقع جزء برترين ناشرين فرابورسي بوده و تلاش مجموعه بر حفظ جايگاه مطلوب بوده است. بر این اساس کسب رتبه اول در فرابورس از نظر کیفیت افشاء و اطلاع رسانی مناسب طي دو سال متوالي در سال هاي ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ از جمله دستاورد های “ولبهمن “به شمار می آید. ضمنا از سال ۱۳۹۷ دیگر چنین گزارشی توسط سازمان بورس اوراق بهادر ارائه نشده است.

گزیده اطلاعات عملکرد شرکت بهمن لیزینگ

شفاف سازی صورت منابع و مصارف ” ولبهمن ” ( منبع: کدال )

ارقام: ميليون ريال

مانده موجودی پایان دوره از بابت تامین منابع بازپرداخت تسهیلات بانکی در ابتدای سال ۱۴۰۱ می باشد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.