ترمیم ارتباط با جهان بهتر است یا صادرات خودرو به روسیه؟

یکشنبه - 26 شهریور 1402

پیشرانه -با توجه به طرح ترانزیتی هند خاورمیانه اروپا این پرسش مطرح می شود که ترمیم ارتباط با جهان بهتر است یا صادرات خودرو به روسیه؟

پیشرانه -با توجه به طرح ترانزیتی هند خاورمیانه اروپا این پرسش مطرح می شود که ترمیم ارتباط با جهان بهتر است یا صادرات خودرو به روسیه؟

به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه» ، اجلاس جی ۲۰ هفته گذشته در شرایطی به پایان رسید که طرح ترانزیتی جدیدی مورد توافق قرار گرفت. طرحی که تحریم ایران در آن عملا دور زده می شود. نکته قابل توجه این است که اعضای مهم جی ۲۰ ، دوستان “بریکس”ی ایران نیز به شمار می روند؛ اما مسیر ترانزیت هند، خاور میانه و اروپا را تایید و پذیرفته اند.
این مساله در جهان امروز امری عادی تلقی می شود. بیشتر کشورها در پی افزایش درآمد و بالا بردن منافع ملی خود هستند‌. این نفع کلان از چشمه اقتصاد می‌جوشد که مسیر سیاست خارجی را تعیین می کند.
به عبارت بهتر کشورها روابط سیاسی خود را فارغ از چارچوب های ایدئولوژیک به گونه ای طراحی می‌کنند که طرفین راضی بوده و برای مملکتشان سود حداکثری داشته باشد.
بسیاری از کشورهای همسایه و منطقه نیز این موضوع را در راس تصمیمات خود گذاشته اند.
با این حال به نظر می‌رسد صادرات خودرو به روسیه برای برخی متولیان کشور نسبت به ترمیم رابطه با جهان از اهمیت بیشتری برخوردار است. اینکه چرا باید در وضعیت تحریمی به کشوری که تحریم شده است کمک کنیم یک موضوع است و بحث دیگر ارزش افزوده این داد و ستد برای ایران است.
آیا از همکاری با روس ها دانش فنی بیشتری نصیبمان می شود؟ آیا درهای جدید به روی خودروهای ایرانی باز خواهد شد ؟ آیا تعمیق رابطه با این کشور وجه خوبی به ما می بخشد؟ آیا روبل های روسی به کارمان می آید؟ آیا می توان یک نمونه از کمک و همکاری روس ها به ایران در دوران سخت تخریم ها نام برد و پیدا کرد؟
آیا از نوع رفتارچینی ها و روس ها و نحوه ملاطفت با رقبای منطقه ای نباید درس گرفت؟
آیا میل و گرایش همین نوع متحدان به کشورهایی نظیر عربستان و امارات و تایید نظر آنها نسبت به تمامیت عرضی کشور، نباید زنگ هشدار تلقی شود؟
واقعیت این است که تحریم ها به نوبه خود باعث دور و بعضا فراموش شدن اقتصاد ایران شده است. در این شرایط رقبا به طرز ماهرانه‌ای در حال پر کردن جایگاه و قدرت نقش آفرینی ایران هستند. با این وجود اما هنوز به جای ترمیم و توسعه رابطه با سایر کشور در پی تعمیق و افزایش سطح مبادلات با چین و روسیه هستیم.
البته این دیدگاه و حرکت مبتنی بر تصمیم های کلان مملکتی است؛ ولی در عین می توان برای کاهش آسیب های فراموش و نادیده گرفته شدن به عادی‌سازی روابط با باقی کشورها نیز فکر و به سمت تنش زدایی حرکت کرد.
افزایش صادرات خودرو به روسیه شاید از منظر اقتصادی برای شرکت ها خوب باشد اما آیا فاصله با سطح اول تولیدکنندگان خودرو را بیشتر نخواهد کرد؟

نوشته : مهدی اسدی

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟