قیمت‌گذاری دستوری خودرو اسماعیلی دانا

قیمت‌گذاری دستوری خودرو به نفع هیچ‌کس نیست

شنبه - 2 مرداد 1400

پیشرانه- رئیس مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا گفت: قیمت‌گذاری دستوری در هیچ اقتصاد توانمندی در دنیا مرسوم نیست و کمترین نتیجه منفی آن، فراهم شدن زمینه واسطه‌گری و دلالی است.

پیشرانه- رئیس مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا گفت: قیمت‌گذاری دستوری در هیچ اقتصاد توانمندی در دنیا مرسوم نیست و کمترین نتیجه منفی آن، فراهم شدن زمینه واسطه‌گری و دلالی است.

به گزارش وب‌سایت خبری «پیشرانه» به نقل از سایپانیوز، رحیم اسماعیلی دانا در مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا به‌ صورت‌های مالی ارائه‌شده اشاره کرد و افزود: قیمت‌گذاری دستوری نه به نفع تولیدکننده است، نه مصرف‌کننده؛ زیرا پول را از تولید خارج و در جاهایی که تأثیرات مخرب بر اقتصاد دارند، خرج می‌کنند.

اسماعیلی دانا افزود: واسطه‌ها به معنای واقعی کلمه مخرب اقتصاد هستند و بیشترین سود را از فضای غیر شفافی می‌برند که عامل اصلی آن قیمت‌گذاری دستوری است.

وی اظهار کرد: بیش از دو سال است که شدیدترین تحریم‌های ممکن، صنعت خودرو کشور را تحت‌فشار قرار داده اما امروز شاهد پیشرفت این صنعت و حتی عرضه خودروهایی کاملاً داخلی با استانداردهای قابل‌قبول هستیم.

اسماعیلی دانا افزود: همین امر نشان می‌دهد متخصصان و مدیران صنعت خودرو از پس تحریم‌ها و ترامپ برآمده‌اند اما آنچه آن‌ها را با زیان مواجه کرده، قیمت‌گذاری دستوری است که ضربه بیشتری به تولیدکننده و مصرف‌کننده زده است.

وی ادامه داد: درحالی‌که افزایش نرخ ارز و نهاده‌های تولید، قیمت تمام‌شده محصولات را افزایش داده، قیمت‌گذاری دستوری باعث شده واسطه‌ها از جیب سهامداران سایپا و ایران‌خودرو درآمدزایی کنند.

رئیس مجمع عمومی عادی سالیانه سایپا با اشاره به شروع به کار دولت جدید اظهار کرد: به نظر می‌رسد دولت جدید تمایل بیشتری به شنیدن صدای تولیدکننده دارد و امیدواریم در سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی ها توجه بیشتری برای رفع موانع تولید صورت پذیرد؛ ازجمله اینکه سایه شورای رقابت و قیمت‌گذاری دستوری از سر صنعت خودرو کم شود.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟