تحقیق و تفحص از صنعت خودرو

تحقیق و تفحص از صنعت خودرو کلید خورد

دوشنبه - 20 مرداد 1399

پیشرانه – تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس یازدهم کلید خورد و نمایندگان به زودی برای بررسی آخرین وضعیت، ابعاد مختلف این صنعت را بررسی خواهند کرد.

پیشرانه – تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس یازدهم کلید خورد و نمایندگان به زودی برای بررسی آخرین وضعیت، ابعاد مختلف این صنعت را بررسی خواهند کرد.

به گزارش وب سایت خبری «پیشرانه» هرچند از عمر مجلس یازدهم تنها چند ماه می‌گذرد اما به نظر می‌رسد نمایندگان این مجلس پیگیری وضعیت صنعت خودرو را کلید زده‌اند و در یکی از نخستین برنامه‌ها، تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در دستور کار این مجلس قرار گرفته است.

این برنامه در حالی نهایی می‌شود که نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی نیز در سال پایانی این مجلس گزارش خود از صنعت خودرو را منتشر کرده و در چارچوب آن دلایل شرایط ملتهب این بازار را تشریح کرده بودند.

مجلس یازدهم که در روزهای ابتدایی کار خود، پیگیری برخی دغدغه‌های طولانی مدت اقتصاد را به عنوان شعار مطرح کرده، حالا بناست به سراغ صنعت خودرو برود. در این زمینه محسن علیزاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از کلید خوردن تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی در مجلس یازدهم خبر داد و گفت: از آنجایی که پیش از آغاز نمایندگی در مجلس، به مردم قول بهبود وضعیت بازار خودرو داده شده بود، طرح تحقیق و تفحص از بازار خودرو با هدف شفاف‌سازی عملکرد خودروسازی‌ها در مجلس یازدهم کلید خورد.

نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی بررسی شیوه قیمت‌گذاری و نحوه توزیع خودرو را یکی از محورهای طرح تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی برشمرد و افزود: هفته گذشته درخواست تحقیق و تفحص در مجلس ثبت و در معاونت قوانین نیز تایید شده بنابراین به کمیسیون صنایع و معادن ارجاع و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه امضاهای بسیاری برای تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی جمع‌آوری شده، اضافه کرد: ایرادها و اشکالاتی در نحوه فعالیت، شیوه توزیع و قیمت گذاری خودروسازی ها وجود دارد که باید شفاف سازی شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در طرح تحقیق و تفحص از خودروسازی ها از ظرفیت نیروهای جهادی که به دنبال شفاف‌سازی هستند، نیز استفاده می شود، ادامه داد: تأمین مواد اولیه شرکت‌های خودروسازی، قطعات،مونتاژ و…. به شفاف‌سازی نیاز دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رفع ابهامات موجود در صنعت خودروسازی منجر به کاهش قیمت چارچرخ‌ها خواهد شد، تصریح کرد: از زمان آغاز به کار مجلس یازدهم در دو مقطع زمانی کوتاه با وجود انتقاد نمایندگان ازگرانی خودرو، قیمت خودرو ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافت، که این امر عجیب و غیرقابل قبول است.

صحبت از آغاز تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در حالی مطرح شده که دولت در ماه‌های گذشته تلاش کرده با ورود دوباره به این بازار شرایط را بهبود بخشد، تا جایی که اخیرا حسین مدرس خیابانی – وزیر پیشنهادی صمت – از حرکت این بازار به سمت تعادل خبر داده ولی با توجه به تداوم انتقادات نمایندگان از وضعیت این بازار احتمالا بخش مهمی از جلسه رای اعتماد به وزیر صمت، به شرایط صنعت و بازار خودرو اختصاص خواهد داشت.

 

 

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟