مجلس به دنبال تحول بازار و صنعت خودرو

مجلس به دنبال تحول بازار و صنعت خودرو

سه شنبه - 25 شهریور 1399

پیشرانه- بهارستان نشین ها طرحی را به هدف تحول بازار و صنعت خودرو به صحن علنی مجلس فرستادند.

پیشرانه- بهارستان نشین ها طرحی را به هدف تحول بازار و صنعت خودرو به صحن علنی مجلس فرستادند

به گزارش وب‌سایت خبری «پیشرانه» بازار و صنعت خودرو به حدی از کنترل خارج‌شده است که تمام سازمان‌ها و نهادها تلاش دارند به سهم خودرو برای سامان بخشیدن به آن کمک کنند. تلاشی که در برهه‌های دیگری نیز انجام‌شده اما هیچ‌گاه نتیجه درستی نداشته است. به نظر می‌رسد خصوصی‌سازی واقعی و باز شدن درهای واردات یکی از مهم‌ترین اقدامات برای تعادل بخشیدن به بازار است، ۲ اتفاقی که همچنان مقاومت در آن بسیار قوی است و به نظر نمی‌رسد هیچ‌گاه انجام شود.

بااین‌وجود روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست بررسی طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک، خبر از ارجاع این طرح به صحن علنی مجلس داد.

روز گذشته نشستی با حضور روح‌الله ایزدخواه نماینده مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن، پژوهشگران و منتقدین صنعت خودرو در اندیشکده سیاست‌گذاری امیرکبیر با هدف تحول بازار و صنعت خودرو برگزار شد. در این جلسه، طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک موردبررسی قرار گرفت و ایزدخواه از مزیت‌های این طرح سخن گفت.

وی در این نشست با خاطرنشان کردن اوضاع نابسامان فروش خودرو، گفت: در حال حاضر کشور ظرفیت تولید خودرو را دارد اما به دلیل توزیع غیر شفاف این محصول، بازار فروش خودرو دچار آسیب‌های فراوان شده ‌است. وقتی خودرو که یک کالای مصرفی‌ است، به کالایی سرمایه‌ای تبدیل گردد، بازار به‌هم‌ریخته و آشفته می‌شود.

ایزدخواه افزود: بر این اساس، طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک، با همکاری اندیشکده‌ها و منتقدین، در مجلس آماده‌شده است و بعد از اعلام وصول در حال حاضر در کمیسیون صنایع و معادن در حال بررسی است.

وی گفت: مبنای این طرح، اصلاح روش توزیع و فروش خودرو است و این امر با عرضه این محصول در بورس کالا محقق می‌گردد، تلاش می‌شود با عملیاتی شدن این موضوع، روش‌های توزیع خودرو صفر به‌غیراز مسیر بورس کالا بسته شود تا خودروسازان نتوانند از درب‌های پشتی، خودرو را به فروش رسانند. با فروش خودرو در بورس کالا، عرضه و تقاضا است که قیمت را تعیین می‌کند و عملاً قیمت‌گذاری دستوری به دلیل ناکارآمد بودن حذف می‌شود.

 اصلاح روش قیمت‌گذاری باید به‌گونه‌ای باشد که هم برای تولیدکننده و هم مصرف‌کننده منطقی باشد

در همین رابطه، میلاد بیگی، مدیر گروه صنعت اندیشکده امیرکبیر مزیت‌هایی از طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک را برشمرد و گفت: این طرح به حوزه‌های اساسی صنعت خودروسازی یعنی سهامداری شرکت‌های خودروسازی، اصلاح شیوه قیمت‌گذاری و سازوکار توزیع خودرو می‌پردازد و ازاین‌رو، گامی مثبت محسوب می‌شود. تا زمانی که قیمت خودرو سرکوب می‌شود، خودروسازان انگیزه‌ای برای افزایش تولید ندارند، زیرا با تولید هر خودرو، هزینه‌ای جدید بر خود تحمیل کرده‌اند.

وی با بیان اینکه تحول بازار و صنعت خودرو هدف اصلی است گفت: اصلاح روش قیمت‌گذاری شورای رقابت باید به‌گونه‌ای باشد که هم برای تولیدکننده و هم مصرف‌کننده منطقی باشد و امیدواریم تا با فرمولی بر اساس طرح ارائه‌شده این قیمت منطقی تحقق یابد. در حال حاضر بازار خودرو کشور سطحی و کم‌عمق است و قیمت سازی در آن به‌آسانی صورت می‌پذیرد درحالی‌که اگر خودرو در بورس کالا به فروش برسد، عمق بازار بیشتر می‌شود و به دلیل شفافیت موجود در بورس، قیمت‌سازی‌ها به پایان می‌رسد.

با فروش خودرو در بورس کالا، رانت موجود برای خودروسازان و دلالان از بین می‌رود

ایزد خواه در ادامه نشست با اشاره به کشف قیمت تعادلی خودرو در بازار بورس، گفت: اگر قیمت تعادلی خودرو در بورس بالاتر از قیمت تمام‌شده باشد از اختلاف قیمت بین قیمت بازار و قیمت تمام‌شده، مالیات گرفته می‌شود تا رانت موجود به‌جای این‌که به جیب دلالان یا خودروساز رود در اختیار دولت قرارگرفته و صرف افزایش تولید خودرو شود تا قیمت‌ها پایین بیاید. در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک پیشنهادشده است تا از مالیات اخذشده از بورس خودرو، ۲۰ درصد به خزانه رفته و صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی ‌شود و ۷۰ درصد هم به خودروسازها وام کوتاه‌مدت داده شود تا تولید خود را افزایش دهند.

وی افزود: در این میان فقط ۱۰ درصد برای پاداش به خودروسازان در نظر گرفته‌شده است تا اگر عرضه خودرو آن‌ها بالابود به تشخیص شورای رقابت به خودروسازان تعلق گیرد و به‌این‌ترتیب تلاش شده است تا سود خودروساز صرفاً در افزایش تولید قرار گیرد.

ایزدخواه با اشاره به اینکه در این طرح کیفیت خودرو دغدغه نمایندگان است، گفت: در شاخص‌هایی که برای فرمول جدید قیمت‌گذاری قیمت تمام‌شده خودرو پیشنهادشده است، مؤلفه‌هایی مانند ایمنی، مصرف سوخت و صادرات خودرو هم در نظر گرفته‌شده است، با این روش درصورتی‌که خودرویی ایمنی بالایی داشته باشد، خودروساز با اجازه قانون می‌تواند سود بیشتری از فروش خودرو به دست آورد و عملاً مجبور به افزایش کیفیت خودرو می‌شود.

وی افزود: در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک امکان تولید خودرو دست‌ساز و غیر کارخانه‌ای هم فراهم‌شده است تا با این روش به کاهش قیمت خودرو از جنبه‌های مختلفی کمک گردد.

طرح مجلس بر کاهش فساد صنعت خودرو از طریق مشارکت مردم در کشف تخلفات و نظارت سیستمی متمرکز است.

در طرح پیش رو، به ازای فروش هر خودرو در بورس، کد رهگیری یکتا برای خریداران ایجاد می‌شود و مواردی همچون شماره‌گذاری، کارت خودرو و کارت سوخت صرفاً توسط این کد یکتا صادر می‌شود. از همین رو امکان فروش در خارج از چارچوب بورس برای خودروسازان از بین رفته و بر فروش آن‌ها نظارت سیستمی صورت می‌گیرد.

همچنین در این طرح از ظرفیت گزارش دهی برای کشف فساد و تخلفات در این صنعت استفاده‌شده است و قوه قضاییه مکلف شده دستورالعملی را برای حمایت از کاشفان و گزارشگران فساد تهیه نماید. علاوه بر این تا سقف ۳۰ درصد از عواید کشف‌شده از فساد به گزارشگر آن اعطا خواهد شد.

در طرح مجلس، خودروساز مکلف است به ازای هر ۵ خودرو جدید، یک دستگاه خودرو را اسقاط کند

عضو کمیسیون صنایع و معادن، در خصوص جایگاه خودروهای اسقاطی در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک گفت: در طرح موردنظر خودروسازان مکلف گردیده‌اند تا به ازای هر ۵ خودروی جدیدی که تولید می‌کنند، یک دستگاه خودرو را اسقاط نمایند. این موضوع به افزایش اسقاط خودروها و کاهش آلودگی هوا کمک شایانی خواهد نمود.

نماینده مردم تهران در مجلس، افزود: بر اساس این طرح، به هر کد ملی فقط یک خودرو در سال تعلق می‌گیرد و پیشنهادی هم مطرح‌شده که اگر فردی تا دو سال بعد از خرید خودرو صفر، اقدام به فروش کرد، مالیاتی گرفته شود تا تقاضای سرمایه‌ای به حداقل برسد. با این روش، قیمت‌گذاری دستوری وجود ندارد بلکه قیمت تمام‌شده کارخانه که با فرمول شورای رقابت تعیین می‌گردد، ملاک قرارگرفته و این فرمول قیمت‌گذاری نیز به‌صورت شفاف، اعلام می‌شود.

طبق طرح جدید، قراردادهای خارجی باید پیوست فناورانه داشته باشد

ایزدخواه گفت: بر اساس این طرح قراردادهای خارجی باید پیوست فناورانه داشته باشد و معاونت علمی موظف است که پیوست‌های فناوری قراردادها را بررسی کند. ضمناً در طرح تحول بازار و صنعت خودرو سبک پیشنهادشده است تا صنایع نظامی هم اجازه داشته باشند تا با رعایت همه قوانین و شفافیت کامل به صنعت خودرو ورود کرده و مثلاً به انتقال فناوری در صنعت خودرو بپردازند.

وی در پایان افزود: در طرح موردنظر سهام‌داری لایه‌ای و چرخشی برای خودروسازها ممنوع شده است و خودروسازان مکلف شده‌اند به فاصله کمی بعد از لازم‌الاجرا شدن قانون، سهام لایه‌ای خود را به فروش برسانند.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟