لرزش موتور

دلایل لرزش موتور و ریشه یابی آن ( قسمت چهارم)

سه شنبه - 29 مرداد 1398

پیشرانه- ما در وب سایت پیشرانه همچنان معتقدیم لرزش موتور به عنوان یکی سوال های همیشگی علاقه مندان به خودرو است. به همین دلیل در ادامه سلسله گزارش های تعمیر و نگهداری خودرو به بخش چهارم دلایل لرزش موتور و ریشه یابی آن پرداخته ایم. به گزارش وب سایت خبری یکی از دلایل لرزش موتور […]

پیشرانه- ما در وب سایت پیشرانه همچنان معتقدیم لرزش موتور به عنوان یکی سوال های همیشگی علاقه مندان به خودرو است. به همین دلیل در ادامه سلسله گزارش های تعمیر و نگهداری خودرو به بخش چهارم دلایل لرزش موتور و ریشه یابی آن پرداخته ایم.
به گزارش وب سایت خبری یکی از دلایل لرزش موتور و شل شدن و یا شل بسته شدن پیچ های اتصال بدنه است .
کابل های اتصال یا منفی اصلی در صورت شل بودن حتی می توانند سیم کشی خودرو را دچار سوختگی و اسیب دیدگی کنند.
این لرزش که حاصل شل بودن سیم های اتصال است حتی در دورهای بالا موجب کات اف کردن موتور شده و در واقع موتور ناگهان به دلیل نوسان خاموش می شود .
یکی دیگر دلایل وجود لرزش در موتور نصب تجهیزات غیر استاندار گازسوز است . انشعاب گرفتن از سیم کشی خودرو ،آسیب رساندن به روکش سیم های حامل جریان ، ایجاد گره های سیم کشی در حین انشعاب گرفتن که موجب افزایش مقاومت مدار سیم کشی می شود نیز یکی از دلایل لرزش موتور را در بر خواهد بود.
درخودروهای دوگانه سوز یا همان بنزینی و CNG که سیستم گاز سوز میکسری بر روی آن نصب می شود یک ادونسر گاز وجود دارد که پس از گاز دادن زمان جرقه را برای سوخت CNG در حدود ۶ درجه آوانس می کند. حال اگر به هر دلیلی این قطعه درست عمل نکند موتور دچار نوسانات و ضعف عملکردی می شود اما از آنجایی که امکان عیب یابی این سیستم به دلیل عدم امکان دیاگ کردن پارامترهای موتور بر روی سیستم گاز وجود ندارد عیب یابی و رفع لرزش موتور امری دشوار و بر پایه سعی و خطا استوار است.
تمیز کردن نادرست استپ موتور هم یکی دیگر ار دلایل لرزش موتور است نحوه صحیح تمیزکاری استپ موتور و جلوگیری از ایجاد اسیب در این به این شکل است که ابتدا باید خودرو را خاموش کنید چرا که موتور خودرو نباید داغ باشد.
برای اطمینان سوییچ را بسته و در جیب خود بگذارید حال پیچ های استپ موتور را با آچار مناسب و به شکلی که پیچ ها متوالی باز شود باز کرده و سپس کانکتور آن را جدا کنید.
سپس با اسپری فقط نوک فلزی آنرا تمیز کرده و نشیمنگاه آنرا بروی دریچه گاز با اسپری و دستمال خوب نظافت کنید . سپس قطعه را ببندید و سوییچ را باز کرده و بعد از چند ثانیه استارت بزنید. موتور باید در شرایط پایدار یعنی دور موتور ثابت کار کند.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟