خودروسازان همچنان زیرسایه سنگین ارز

چهارشنبه - 13 دی 1402

پیشرانه –  وزارت صمت با شور و شعف خاصی عبور تولید خودرو از یک میلیون دستگاه را در بوق وکرنا کرده است .اما این در حالی است که خودروسازان همچنان زیرسایه سنگین ارز قرار دارند و همچنان تحقق تیراژ تولید در سایه ای ابهام قرار دارد. به گزارش وب سایت خبری پیشرانه،بر اساس جدیدترین آمار […]

پیشرانه –  وزارت صمت با شور و شعف خاصی عبور تولید خودرو از یک میلیون دستگاه را در بوق وکرنا کرده است .اما این در حالی است که خودروسازان همچنان زیرسایه سنگین ارز قرار دارند و همچنان تحقق تیراژ تولید در سایه ای ابهام قرار دارد.

به گزارش وب سایت خبری پیشرانه،بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صمت،خودروسازان کشور طی ماهه ابتدایی سال موفق به تولید ۹۸۹۹۱۳ دستگاه انواع خودرو شده سواری با تیراژ ۸۷۷۳۴۵ دستگاه اصلی ترین سهم را دارد.

در این مدت ۱۲۰۸۳۹ دستگاه وانت ، ۲۵۴۲ دستگاه ون ، ۶۱۲ دستگاه مینی بوس و میدل باس،۶۸۳ دستگاه اتوبوس و ۲۷۸۹۲ دستگاه انواع کامیون،کامیونت و کشنده از خطوط تولید خودروسازان خارج شده اند. بر اساس این آمار در مجموع ، تولید خودرو در ۹ ابتدایی سال جاری با ۱۳ درصد رشد همراه شده است.

در این شرایط دو نکته وجود دارد که چندان به آن توجهی نشده است. یکی اینکه چرا به رغم افزایش میزان تولید شاهد اثرگذاری آن بر بازار نیستیم و دوم با توجه به وضعیت ارزی کشور و میزان ارز تخصیصی به خودروسازان ، آیا این رشد تولید ادامه خواهد داشت؟

با توجه به مشکلاتی که از ابتدای سال جاری خودروسازان با آن دست به گریبان هستند،آیا می توان در اصل این گزارش ها تردید کرد؟ آیا این بار این گزارش با آمارهای کدال همخوانی خواهد داشت؟

با این حال به نظرمی رسد در میان مشکلات ریز و درشتی که خودروسازان با آن مواجه هستند،کمبود و عدم تخصیص ارز همچنان اصلی ترین مشکلی است که تاب و توان را از آنان گرفته است.

هر چند آمارها از رشد تولید حرف می زنند و باید نگاهی مثبت به آنها داشت.اما واقعیت این است که با وضعیت موجود نمی توان به ادامه این روند اطمینان داشت.

به بیان ساده تر این آمار در حالی منتشر شده است که از اواخر سال گذشته خودروسازان با تغییر محل تامین ارز وارد مسیر و چالش جدیدی شده اند.

در این تصمیم مقرر شد که خودروسازان به جای ارز نیما، نیاز خود را از بازارمتشکل ارزی موسوم به بازار دوم و با ارزهای حاصل از صادرات تامین کنند.

اما با توجه به تغییر ۱۰۰درصدی نرخ ارز و ناچاربودن خودروسازان از پذیرش آن باز هم تامین ارز با مشکل همراه شد. این مشکل در سروصداهای ایجاد شده اواخر سال گذشته شنیده نشد.

درماه های ابتدایی سال نیز خودروسازان به دفعات مختلف و به طور مکرر این مساله و اثرگذاری آن بر تولید را یاداوری کرده و نسبت به عواقب آن هشدار می دادند.

البته در مقطعی مقداری ارز به آنان تخصیص داده شد. ولی میزان آن به قدر کفایت نبود.این امر باعث تحلیل رفتن موجودی انبارها شده است و اگر ارز در زمان مقتضی تخصیص داده نشود، به احتمال زیاد با افت تولید همراه خواهیم شد.

در حال حاضرنیز خودروسازان با توجه به وضعیت بازار و تعهدی که دارند، همچنان به تولید مشغول هستند.اما در هر صورت برای ادامه تولید نیاز به ثبت سفارش قطعاتی دارند که تولید داخل ندارند. اما ارز لازم در اختیار آنان قرار نمی گیرد. بنابراین مشخص نیست که تا چه زمان آنها می تواند سایه سنگین کمبود ارز را تحمل کنند و متولیان با چه ابزاری می خواهند این مشکل را برطرف کنند.

 

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟