دلایل گرانی خودرو اعلام شد

دلایل گرانی خودرو اعلام شد

جمعه - 25 بهمن 1398

پیشرانه- نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو سایت‌های خرید و فروش و همچنین بالا بودن تقاضا را دلیل اصلی گرانی‌های اخیر خودرو اعلام کرد.

پیشرانه- نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو سایت‌های خرید و فروش و همچنین بالا بودن تقاضا را اصلی ترین دلایل گرانی خودرو اعلام کرد.

به گزارش وب‌سایت خبری «پیشرانه» نعمت‌الله کاشانی با تأکید بر بالا بودن میزان تقاضا نسبت به عرضه فعلی گفت: هم‌اکنون ۹۰ درصد خودروهایی که عرضه می‌شود به چرخه فروش بازنمی‌گردد و در منازل دارندگان آن‌ها دپو می‌شود که این اقدام باهدف حفظ سرمایه و بالا بردن ارزش دارایی‌های آن‌ها صورت می‌گیرد که نتیجه آن گرانی خودرو است.

وی این امر را اصلی‌ترین دلایل گرانی خودرو دانست و افزود: مشتری مصرف‌کننده در بازار تنها ۱۰ درصد است و بیشتر ثبت‌نام کنندگان، خودروها را با امید به افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازار، نگه می‌دارند تا سودی از این راه نصیب آن‌ها شود.

کاشانی با اشاره به عرضه مناسب و کافی از سوی خودروسازان تصریح کرد: باوجوداین میزان عرضه، تقاضا همچنان بالا است این در حالی است که اگر کالای دیگری به‌غیراز خودرو بود، با این میزان عرضه، بازار متعادل می‌شد.

نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو بازار را غیرقابل‌پیش‌بینی عنوان و اظهار کرد: بازار شب عید در راه است و برخی نیاز به خرید خودرو دارند و بدون شک شاهد افزایش تقاضا هستیم اما بااین‌حال نمی‌توان پیش‌بینی درستی از بازار و افزایش قیمت‌ها داشت.

وی حذف قیمت خودروها از سایت‌های خرید و فروش را عاملی برای کاهش التهاب بازار دانست و گفت: بیش از ۵۰ درصد دلایل گرانی خودرو به سایت‌های خرید و فروش برمی‌گردد چراکه با تکیه‌بر این سایت‌ها دارندگان خودروها تصمیم به فروش خودرو با قیمت دلخواه می‌گیرند.

بر اساس این گزارش گشتی در بازار خودرو نشان می‌دهد، در حال حاضر پراید در مدل ۱۱۱ (هاچ بک) قیمتی بیش از ۶۶ میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته ثباتی نسبی را نشان می‌دهد.

پژو ۲۰۶ تیپ ۲ اما با کاهش قیمت در این هفته و در مقایسه با هفته گذشته مواجه شده است. بر این اساس، قیمت این محصول به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته افت ۵ میلیون تومانی را نشان می‌دهد. همچنین  پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز در حال حاضر ۱۲۶ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی نسبت به هفته گذشته ۴ میلیون تومان افت را نشان می‌دهد.

تیبا و ساینا نیز در هفته جاری و نسبت به هفته گذشته نوسان را تجربه کرده و هر دو با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. به گفته فعالان بازار، تیبا در حال حاضر نزدیک به ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که نسبت به هفته گذشته حدود شش میلیون تومان افت را نشان می‌دهد. مدل هاچ بک این خودرو (تیبا ۲) نیز با توجه به افت قیمت سه میلیون تومانی‌اش، در حال حاضر ۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. ساینا نیز هم‌اکنون در مدل دنده‌ای ۷۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود که این قیمت نشان از عقب‌نشینی حدود ۴ میلیون تومانی این محصول دارد.

دنا معمولی در حال حاضر قیمتی برابر با ۱۳۸ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول در هفته جاری افت قیمت داشته است.

اما سمند نیز در مدل EF۷ این هفته با کاهش قیمت مواجه بوده و در حال حاضر باقیمتی برابر با ۱۱۱ میلیون تومان قابل‌خرید است. این قیمت نشان می‌دهد خودرو موردنظر در مقایسه با هفته گذشته شش میلیون تومان عقب نشسته است.

از سوی دیگر، پژو ۴۰۵ SLX در حال حاضر ۱۰۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. با این حساب، پژو ۴۰۵ مدل SLX در این هفته و نسبت به هفته گذشته حدود پنج میلیون تومان افت قیمت داشته است.

در بین دیگر خودروهای داخلی، رانا محصولی ۱۰۱ میلیون تومانی به شمار می‌رود که نسبت به هفته گذشته تغییر قیمت داشته است. بر این اساس، رانا کاهش قیمتی چهار میلیون تومانی را به خود می‌بیند.

سراتو نیز که دیگر مونتاژ نمی‌شود، ۳۸۹ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی این خودرو نسبت به هفته گذشته کاهش قیمت داشته است.

از بازار پژو ۲۰۰۸ نیز خبر می‌رسد این خودرو در حال حاضر قیمتی برابر با ۴۲۶ میلیون تومان دارد. با این حساب، ۲۰۰۸ که به پایان عمر خود در خودروسازی کشور نزدیک می‌شود، نسبت به هفته گذشته ۱۵ میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است.

فعالان بازار اما در مورد ساندرو استپ وی نیز خبر از کاهش قیمت ۱۳ میلیون تومانی این محصول در مقایسه با هفته قبل می‌دهند. به گفته آن‌ها ساندرو استپ وی در حال حاضر قیمتی برابر با ۲۵۰ میلیون تومان دارد. در بین دیگر خودروهای داخلی، پژو ۲۰۷ اتومات نیز با کاهش قیمتی شش میلیون تومانی مواجه شده و در حال حاضر برای خرید آن باید ۱۹۷ میلیون تومان هزینه کرد.

 

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟

سایر نظرات

  • سعید | ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۱ ب٫ظ

    عرضه خودرو کمه،داریم میبینیم که مدیران خودرو محصولاتشو هی گرون میکنه و بازار ازاد در تقابلش گرونتر میکنه ،نظریه نزدیک کردن نرخ کارخونه به حاشیه بازار الکی و فقط میخوان محصولاتشون رو گرون کنن(ایران خودرو و سایپا ) و ما مردم رو بدبخت کنن این دلال بازی ها کار خودشونه، یه بار هم شده با هم متحد شیم و نخریم