پیش‌بینی مدرس خیابانی از قیمت خودرو

پیش‌بینی مدرس خیابانی از قیمت خودرو

یکشنبه - 19 مرداد 1399

پیشرانه – پیش‌بینی مدرس خیابانی از قیمت خودرو حاکی از آن است که هرچند هنوز مشکلات زیادی در این بازار مانده اما قیمت خودرو به سمت تعادل حرکت می‌کند.

پیشرانه – پیش‌بینی مدرس خیابانی از قیمت خودرو حاکی از آن است که هرچند هنوز مشکلات زیادی در این بازار مانده اما قیمت خودرو به سمت تعادل حرکت می‌کند.

به گزارش وب سایت خبری «پیشرانه» بر هم خوردن دوباره نظم بازار خودرو در اردیبهشت امسال، بهانه‌ای شد تا رییس جمهوری در حکمی، رضا رحمانی، وزیر صمت را از کار برکنار کرده و حسین مدرس خیابانی را به جای او، سرپرست این وزارتخانه کند. مدرس خیابانی که حدود سه ماه است وزارت صمت را به عنوان سرپرست اداره کرده، سرانجام از سوی رییس جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی شد و نمایندگان در روزهای پیش‌رو در جلسه علنی مجلس، باید به او رای اعتماد بدهند.

سرپرست وزارت صمت از روزهای نخست کار خود برنامه ریزی جدی برای بهبود شرایط در بازار خودرو به کار بست و با ورود دوباره شورای رقابت، از سویی خودروسازان اجازه افزایش قیمت محصولات خود را پیدا کردند و از سوی دیگر، با طراحی مکانیزم قرعه کشی، ایران خودرو و سایپا از خرداد امسال تاکنون، در چند مرحله محصولات خود را پیش فروش کرده‌اند، از این رو پس از گذشت سه ماه، پیش‌بینی مدرس خیابانی از قیمت خودرو اهمیت بسیاری دارد. او معتقد است با توجه به اقدامات صورت گرفته، این بازار به سمت تعادل حرکت می‌کند.

حسین مدرس خیابانی در خصوص آشفتگی این روزهای بازار خودرو و اقدامات وزارت صنعت برای بازگشت آرامش به بازار، اظهار کرد : شرایطی که امروز در بازار خودرو با آن مواجه ایم با دو ماه پیشتر متفاوت است. دو ماه پیش شورای رقابت هنوز اسناد و مدارک دریافتی از خودروسازان را به طور کامل بررسی نکرده و در قیمت تمام شده خودروها بازنگری نکرده بود، به همین دلیل فاصله زیادی بین قیمت کارخانه ای و بازاری خودروها افتاد. به همین دلیل تقاضای غیرواقعی در بازار وجود داشت و عده ای از این فاصله قیمتی ایجاد شده کاسبی می‌کردند.

مدرس خیابانی، به طور نمونه به برنامه‌های پیش فروش دو خودروساز بزرگ کشور اشاره کرد که برای ۲۵ هزار دستگاه خودرو، بیش از پنج میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند و خودروسازان در نهایت مجبور به قرعه‌کشی شدند. در آن مقطع زمانی دو اقدام به انجام رسید، یکی اینکه تقاضاها را واقعی کنیم تا افرادی که مصرف کننده واقعی خودرو هستند موفق به ثبت نام شوند و اقدام دوم، ارائه قیمت‌های واقعی خودرو بود.

وی با بیان اینکه خودروسازان هنوز معتقدند که زیر قیمت تمام شده خودرو تولید می‌کنند، به زیان انباشته ۴۰ هزار میلیارد تومانی ایران خودرو و سایپا اشاره و خاطرنشان کرد: با اقدام‌های انجام شده اکنون فاصله قیمتی بازاری و کارخانه کمتر شده و عطش افراد برای ثبت نام کاهش یافته است. به این ترتیب پیش‌بینی مدرس خیابانی از قیمت خودرو نزدیک شدن قیمت کارخانه به نرخ بازار و بازگشت تعادل نسبی به این عرصه است.

وی در خصوص خودروهای خارجی نیز گفت: قیمت این خودروها به دلیل ممنوعیت واردات افزایش یافته است، زیرا امروز کشور انتخاب کرده که واردات خودرو خارجی نداشته باشد و از توان داخل خود استفاده کند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قیمت خودروهای داخلی نیز متاثر از نرخ ارز شده است، تاکید کرد: اگر با تلاش های بانک مرکزی نرخ ارز کنترل شود، بازار خودرو بیش از پیش به تعادل نزدیک خواهد شد. ما برای متعادل کردن بازار، عرضه خودرو را افزایش داده ایم، به طوری که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۹ درصد تولید خودرو و ۳۰ درصد تحویل خودرو به مشتریان افزایش یافته، همچنین تعداد خودروهای ناقص خودروسازان ۷۱ درصد کاهش یافته و میزان تعهدات معوق در اکثر خودروها صفر شده است.

 

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟