شرایط دریافت خودرو با سهمیه فرسوده در قرعه کشی جدید

پنجشنبه - 17 شهریور 1401

پیشرانه – جایگزینی خودروهای فرسوده سهم ۲۰درصدی ظرفیت خودروهای قابل عرضه در مرحله سوم فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص را به خود اختصاص داده.

پیشرانه – جایگزینی خودروهای فرسوده سهم ۲۰درصدی ظرفیت خودروهای قابل عرضه در مرحله سوم فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه تخصیص را به خود اختصاص داده.

به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه» در حالی از دیروز ثبت‌نام سومین مرحله از فروش یکپارچه محصولات خودروسازان آغاز شده که برای اولین‌بار، علاوه بر سهم قرعه‌کشی طرح عادی و طرح جوانی جمعیت (طرح ویژه مادران)، سهم ۲۰درصدی از ظرفیت قرعه‌کشی محصولات خودروسازان به «طرح جایگزینی خودروهای فرسوده» اختصاص یافته است. چنانچه براساس کد ثبت‌نامی، خودروی فرسوده وجود داشته باشد، به شرط آنکه تا دو ماه آینده، شخص خودروی خود را اسقاط و گواهی اسقاط را ارائه دهد، خودروی مورد تقاضا، قابل تحویل خواهد بود.

، امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در رابطه با جزئیات این طرح و اینکه شیوه تخصیص و شرایط آن به چه صورت خواهد بود، اظهار کرد: براساس بند ف تبصره ۷ قانون بودجه امسال، ۱۰درصد از ظرفیت خودروهایی که مشمول طرح قرعه‌کشی می‌شوند، باید برای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده مورد استفاده قرار گیرند؛ بنابراین در سومین طرح فروش یکپارچه خودروها برای اولین‌بار ۲۰درصد از ظرفیت خودروهای مشمول قرعه‌کشی را به این طرح اختصاص داده‌ایم، زیرا در مرحله دوم فروش یکپارچه خودروها، این اتفاق نیفتاده بود.

وی خاطرنشان کرد: بدین ترتیب افرادی که دارای خودروی فرسوده هستند و مشمول این طرح خواهند بود، می‌توانند در این مرحله از فروش یکپارچه خودروها، ثبت‌نام کنند و کد ثبت‌نامی این افراد، از ستاد مدیریت سوخت و حمل‌ونقل استعلام خواهد شد. چنانچه براساس کد ثبت‌نامی، خودروی فرسوده وجود داشت، به شرط آنکه تا دو ماه آینده، شخص خودروی خود را اسقاط کند و گواهی اسقاط را ارائه دهد، خودروی موردتقاضا قابل‌تحویل خواهد بود.

این مقام مسوول در وزارت صمت، یادآور شد: براساس ماده ۱۰ قانون ساماندهی صنعت خودرو، خودروسازان مکلف‌اند در ازای تولید هر چهار دستگاه خودرو، یک گواهی اسقاط خودروی فرسوده ارائه دهند تا خودروهای تولیدی قابل‌شماره‌گذاری باشند؛ در‌حال‌حاضر، شرایط موجود برای ارائه گواهی اسقاط خودرو، به سبب افزایش قیمت خودروها و نبود سازوکارهای تشویقی یا تنبیهی، چندان پاسخگوی تولید نبوده و به نوعی به یک گلوگاه تبدیل شده است؛ بنابراین قانون‌گذار برای رفع این مشکل درصد فوق‌الذکر ۱۰درصد ظرفیت قرعه‌کشی‌ها را در نظر گرفته تا به اسقاط و جایگزینی خودروهای فرسوده اختصاص یابد.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟