مجوز عرضه تایر در بورس کالا صادر نشده است

یکشنبه - 2 بهمن 1401

پیشرانه -عضو هیات مدیره انجمن صنعت تایر از قیمت گذاری دستوری در صنعت تایر چالش‌های تولید تحت تاثیر افزایش نرخ ارز خبر داد.

پیشرانه -عضو هیات مدیره انجمن صنعت تایر از قیمت گذاری دستوری در صنعت تایر چالش‌های تولید تحت تاثیر افزایش نرخ ارز خبر داد.

به گزارش وب سایت خبری«پیشرانه» به نقل از خبرخودرو ، محمدرضا تقی گنجی تاثیر افزایش نرخ ارز بر صنعت تایر را ویران‌کننده توصیف کرد و در خصوص احتمال افزایش قیمت تایر تا پایان سال اظهار داشت: مجوز افزایش قیمت تایر صادر نمی‌شود. متاسفانه قیمت‌گذاری در صنعت تایر دستوری است و تایرسازان با ۳۰ درصد زیان تولید می‌کنند.

وی در خصوص روند تولید تحت تاثیر افزایش نرخ ارز افزود: در کمال ناباوری با وجود زیان ۳۰ درصدی، تولید با ظرفیت ۹۹.۸ درصد انجام می‌شود.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر در خصوص وضعیت تولید تایرهای بایاس و سیمی گفت: تمامی کارخانه‌ها فعال بوده و با حداکثر ظرفیت تولید می‌کنند اما متاسفانه سود نمی‌برند در حالی که هدف از تولید تحصیل سود است.در شرایط زیان‌دهی چه کسانی پاسخگوی سهامداران این صنعت خواهند بود که بر اعمال قیمت‌گذاری دستوری اصرار می‌ورزند.

تقی گنجی با بیان اینکه صنعت تایر در هر دو حوزه تایرهای سبک و سنگین به میزان ۳۰ درصد زیان ده است، در خصوص وضعیت عرضه تایر در بورس تصریح کرد: مجوز عرضه در بورس صادر نشد.وی در خصوص مشکلات تایرسازان با ثبت در سامانه جامع تجارت ایران بیان کرد: کالای تایر، با وجود ثبت در این سامانه از سوی تولیدکنندگان با ۵۰ درصد افزایش قیمت در بازار به فروش می‌رسد.

پس از ثبت تولید در این سامانه، سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان وظیفه نظارت و پیگیری قیمت‌ها در بازار را برعهده دارد.عضو هیات مدیره انجمن صنفی صنعت تایر گفت: چگونه ممکن است یک حلقه تایر پراید با قیمت ۴۸۰ هزار تومان و یک جفت آن با ۹ درصد ارزش افزوده یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شود و پس از ثبت آماری توسط تایرسازان، در بازار با قیمت یک میلیون و ۶۲۰ هزار تومان به فروش برسد.

تقی گنجی در پایان خاطرنشان کرد: تمام تایرهای تولیدی انجمن صنفی در تمامی سایزها و حلقه به حلقه در سامانه جامع تجارت به ثبت می‌رسد.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟