قیمت دنا پلاس چقدر خواهد بود؟

قیمت دنا پلاس چه طور محاسبه می شود؟

دوشنبه - 10 شهریور 1399

پیشرانه- قیمت دنا پلاس از سوی شورای رقابت مشخص شد و رضا شیوا در خصوص قیمت‌گذاری این خودرو توضیحاتی را ارائه کرد.

پیشرانه- شیوه محاسبه قیمت دنا پلاس از سوی شورای رقابت مشخص شد و رضا شیوا در خصوص قیمت‌گذاری این خودرو توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش وب‌سایت خبری «پیشرانه» رضا شیوا رئیس شورای رقابت در خصوص  روش جدید برای قیمت‌گذاری خودرو، گفت: برای اینکه قیمت کالای جدیدی را به دست بیاوریم، باید قیمت کالای مشابه آن را که هم در داخل کشور و در خارج کشور است، محاسبه کنیم به‌طور مثال یک تیم گروهی تخصصی برای قیمت‌گذاری تشکیل می‌دهیم که در گروه ما ۸ نفر متخصص از قسمت‌های مختلف درگیر خودرو بودند؛ مشخصات خودرو به این کارشناسان داده می‌شود و آن‌ها بدون اینکه باهم در تماس باشند، مشخصات را بررسی می‌کنند و درنهایت قیمت خودرو را اعلام می‌کنند.

او بیان کرد: بعدازآن، از خود خودروساز هم قیمت اظهاری را می‌گیریم که به‌طور مثال این خودرو برای شما چه میزان تمام‌شده است و خودروساز معمولاً به قیمت کاست پلاس قیمت‌گذاری می‌کند و برای ما قیمت نهایی یا به عنوان مثال قیمت دنا پلاس را می‌فرستد.

رئیس شورای رقابت بیان کرد: درنهایت این‌گونه می‌شود که قیمت اظهاری شرکت ایران‌ خودرو پس از تائید بازرس و حسابرس قانونی شرکت محاسبه می‌شود، یعنی تمام آن اقلامی که در خودرو مورداستفاده قرارگرفته است، باید حسابرس و بازرس قانونی تائید کند و بعد هزینه‌های مالی غیر مرتبط با تولید باید حذف شود و هزینه‌های مالی مرتبط حداکثر ۵ درصد و همچنین سود حداکثر ۷ درصد را باید از بهره‌وری دو و نیم درصد کسر کرد.

این مقام مسئول تشریح کرد: جالب است زمانی که این فرمول مترادف و مصادف باقیمت‌هایی که از طریق کارشناسان اعلام کردند‌ بعد همان روش سقف قیمتی خواهد بود. پس‌ازآن، از سال‌های آینده این روش سقف قیمتی ما خواهد بود چون دوره‌های بعد یا همان سه ماه یک‌بار می‌توانند با توجه به تورم بخشی هر خودرو که از بانک مرکزی می‌گیرند، می‌توانند تغییر قیمت دهند البته اگر تورمی در طی هر سه ماه بوده باشد.

اولین نفر امتیاز دهید

نظر شما چیست؟