ایگل

باز کردن گالری تصاویر
1.5 لیتری
104 اسب بخار
CVT
دیفرانسیل جلو
تنفس طبیعی
مشاهده سایر مشخصات
مزایا
حساسیت کمتر نسبت به کیفیت بنزین
اتاق مستحکم و ایمن‌تر نسبت به رقبا
صندوق‌عقب بزرگ
معایب
توان نه‌چندان هیجان‌انگیز موتور
طراحی ظاهری نه‌چندان دل‌چسب

شرکت کرمان موتور سال‌ها پیش با عرضه سدان جک جی ۴ به کلاس خودروهای خانوادگی صندوقدار کوچک وارد شد و این محصول چینی را به بازار ایران فرستاد. جک جی ۴ که رقیب اصلی آن سدان‌های پرفروش داخلی نظیر شاهین، تارا، دنا پلاس و پژو پارس اتوماتیک هستند، نسبت به محصولات ایرانی، از سطح کیفیت، ایمنی و جذابیت نسبتاً بالاتری سود می‌برد، اما به دلیل قیمت بیشتر از رقیبان، نتوانست آن‌طور که باید در بازار ایران شایستگی‌های خود را ثابت کند. به‌هرحال شرکت کرمان موتور پلتفرم j4 را خریداری کرده و اولین محصول تولید ملی خود را با نام کی‌ ام‌ سی ایگل از سال ۱۴۰۳ بر اساس این پلتفرم به بازار خواهد فرستاد.

مشخصات فنی کی‌ ام‌ سی ایگل

کی ‌ام ‌سی ایگل یک ماشین کوچک خانوادگی است که بهترین گزینه برای آن موتورهای چهار سیلندر ۱.۵ لیتری تنفس طبیعی هستند. کرمان موتور هم همین عقیده را داشته و یک پیشرانه ۱.۵ لیتری اتمسفریک را برای کی‌ ام‌ سی ایگل در نظر گرفته است. این موتور قدرتی برابر ۱۰۴.۵ اسب بخار و ۱۳۷ نیوتن‌متر تولید می‌کند تا بعد از عبور از یک گیربکس اتوماتیک CVT چرخ‌های جلو را به گردش درآورد.

بنابراین مشخصات فنی ایگل کرمان موتور خیلی نسبت به جک جی ۴ تغییری نداشته است. بر همین اساس می‌توان انتظار داشت که شتاب صفر تا صد ایگل کرمان موتور تقریباً حدود ۱۱.۵ ثانیه باشد و مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی به بیش از ۶.۳ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برسد. کی‌ام‌سی ایگل یک باک سوخت ۴۵ لیتری دارد تا ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت می‌تواند سرعت بگیرد و وزن خالص آن برابر ۱۱۶۰ کیلوگرم است.

بررسی طراحی ایگل کرمان موتور

به جرأت می‌توان گفت مهم‌ترین تفاوت ایگل با جک جی ۴، به‌روز شدن ظاهر این خودرو و تغییر چهره و نمای عقب آن است. در قسمت جلو، طراحی جدید سپر، جلوپنجره و تغییر گرافیک داخل چراغ‌ها در نوع خود جذاب به نظر می‌رسد. نوارهای کرومی در بالا و پایین نمای چهره به‌کاررفته‌اند که در نسخه آزمایشی بسیار جلب‌توجه می‌کنند و اگر در مدل نهایی نیز به کار بروند، می‌توانند به شاخصه اصلی نمای روبروی این خودرو تبدیل شوند.

بخش عقب نیز به تقلید از نمای جلو دچار تغییراتی در طراحی سپر، چراغ‌ها و سایر المان‌ها شده که هماهنگی خوبی با نمای جلو دارند، اما درمجموع شاید برای یک اتاق قدیمی کمی ناهماهنگ به نظر برسد. به‌طورکلی باید گفت که طراحی ایگل بر اساس جک جی ۴ صورت گرفته و یک نسخه فیس‌لیفت شده از آن به‌حساب می‌آید. باید دید که آیا مشتریان ایرانی از ظاهر این خودرو به‌اندازه محصولاتی همچون شاهین و تارا استقبال می‌کنند یا نه.

امکانات و آپشن‌ها

امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی ایگل کرمان موتور خیلی سطح بالا نیست و نکته هیجان‌انگیز و فوق‌العاده‌ای در آن دیده نمی‌شود. در لیست تجهیزات این سدان ایرانی شده امکاناتی مثل چراغ‌های جلو و عقب با فناوری LED، سنسور نور، دیلایت، آینه‌های جانبی برقی همراه با گرم‌کن و چراغ‌راهنما، تنظیم فرمان در دو جهت، کلیدهای کنترل سیستم صوتی روی غربیلک فرمان، کروز کنترل، روکش صندلی‌های چرمی، کامپیوتر سفری، سیستم پخش با پورت USB و بلوتوث دارای شش بلندگو، خروجی برق ۱۲ ولت، تریم داخلی دو رنگ، دو کیسه هوای جلو، سیستم ترمز ضد قفل ABS و EBD، سامانه کنترل پایداری، ایزوفیکس، حسگر فشار باد تایرها، سنسور پارک عقب، قفل شدن اتوماتیک درها و… دیده می‌شود.

قیمت ایگل کرمان موتور در بازار ایران

قیمت ایگل کرمان موتور در زمان نگارش این متن هنوز مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد که قیمت این محصول هم در همان دایره قیمتی جک جی ۴ و یا تارا اتوماتیک قرار بگیرد. در این صورت می‌توان انتظار داشت که قیمت کارخانه‌ای آن چیزی بیش از ۶۰۰ میلیون تومان باشد که در این صورت می‌تواند رقیبی برای شاهین اتوماتیک، دنا پلاس اتوماتیک، تارا اتوماتیک و فردا ۵۱۱ باشد. این خودرو ازلحاظ فنی و ایمنی نسبت به تولیدات پرفروش داخلی برتری دارد و اگر باقیمت رقابتی و خدمات گسترده عرضه شود، می‌تواند یکی از محصولات پرفروش بازار ما باشد.

 

مشخصات فنی

موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ
حجم موتور 1.5 لیتری
تنفس موتور تنفس طبیعی
انتقال نیرو دیفرانسیل جلو
حداکثر قدرت 104 اسب بخار
حداکثر گشتاور 137 نیوتن متر
جعبه دنده CVT
شتاب ۰ - ۱۰۰ 11.5 ثانیه
مصرف سوخت داخل شهر 7.8
مصرف سوخت ترکیبی 6.3

موارد ایمنی

دو کیسه هوای جلو، سیستم ترمز ضد قفل ABS و EBD، سامانه کنترل پایداری، ایزوفیکس، حسگر فشار باد تایرها

ویژگی های رفاهی

چراغ‌های جلو و عقب با فناوری LED، سنسور نور، دیلایت، آینه‌های جانبی برقی همراه با گرم‌کن و چراغ‌راهنما، تنظیم فرمان در دو جهت، کلیدهای کنترل سیستم صوتی روی غربیلک فرمان، کروز کنترل، روکش صندلی‌های چرمی، کامپیوتر سفری، سیستم پخش با پورت USB و بلوتوث دارای شش بلندگو، خروجی برق ۱۲ ولت، تریم داخلی دو رنگ، سنسور پارک عقب، قفل شدن اتوماتیک درها

نظر شما چیست؟