IRAN KHODRO cars

خودرو های ایران خودرو

تاریخ تاسیس:

1963

موسس کمپانی:

احمد و محمود خیامی

کشور مبدا:

ایران

درباره ایران خودرو
ایران خودرو قدیمی‌ترین تولیدکننده خودرو در ایران است و معمولاً بیشترین و اقتصادی‌ترین خودروها را در ایران تولید می‌کند. قیمت محصولات ایران خودرو معمولاً به همراه سایپا جزو کمترین قیمت‌ها در بازار خودرو هستند و ایران خودرو نیز توانسته تا عرضه خودرو در این سگمنت، بهترین قیمت خودرو در بازار را ارائه دهد. این شرکت هم‌اکنون بزرگ‌ترین تولیدکننده خودرو در خاورمیانه است. هم‌اکنون این شرکت محصولاتی مانند پژو پارس، سمند، پژو ۲۰۶، پژو ۲۰۷، رانا و دنا را تولید می‌کند و به‌تازگی وارد عرصه تولید خودروهای برقی نیز شده است، ریرا یا ری‌ را یکی نخستین خودرو الکتریکی این شرکت است.

ایران خودرو با نام تجاری آیکو،(IKCO) یک شرکت خودروسازی ایرانی است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد و در مرداد ۱۳۴۱ آغاز به کار کرد. این شرکت نخست ایران ناسیونال نام داشت و نخستین گروه تولیدات آن، گونه‌ای اتوبوس بود اما به‌مرورزمان تولیدات خود را افزایش داد و به برند ملی ایران تبدیل شد.

در سال ۱۳۴۵، با قراردادی با شرکت روتس انگلستان، ایران ناسیونال برنامه‌ریزی تولید پیکان را انجام داد و از ۲۴ اردیبهشت ۱۳۴۶ کارخانهٔ ویژهٔ آن گشایش یافت و ساخت انبوه آن کلید خورد. از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۷ پیکان در مدل‌های کار، لوکس، جوانان، استیشن و وانت ساخته شد. انواع کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و آمبولانس نیز در این سال‌ها با همکاری دایملربنز در این شرکت تولید می‌شد.

در سال ۱۳۵۲، شرکت هدف‌گذاری کرد که به خودکفایی برسد و محصولاتی تمام ایرانی به فروش برساند. در این راستا، چندین کارخانه و شرکت تامین‌کننده در سراسر ایران تأسیس شد. شرکت در سال ۱۳۵۶ دارای قصد جدی برای تولید جایگزین پیکان بود که با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ و جنگ ایران و عراق، پروژه برهم زده‌شد و پس از جنگ، این شرکت با پژو فرانسه و شریک‌های خارجی برای تولید خودروهای تازه در ایران به توافق رسید.